Live

Datoria externă de stat a Rusiei a ajuns la maximul ultimilor 20 de ani. „Este un avantaj pentru economia noastră”

Data publicării:
Foto: Profimedia

Datoria externă de stat a Rusiei, care cuprinde obligaţiile guvernului rus, a ajuns la 61,97 miliarde de dolari la 1 februarie, conform datelor publicate de Ministerul Finanţelor rus, şi reprezintă un maximum al ultimilor 20 de ani, informează vineri EFE.

Conform statisticilor Ministerului Finanţelor, recordul anterior a fost atins în 2006, când acest indicator a ajuns la 76,5 miliarde de dolari.

Un an mai târziu, datoria Rusiei a scăzut la 52 de miliarde de dolari, iar timp de două decenii nu a depăşit pragul de 60 de miliarde de dolari.

La sfârşitul anului trecut, prim-ministrul rus Mihail Mişustin a susţinut că datoria externă a Rusiei „este printre cele mai scăzute dintre toate ţările dezvoltate”, ceea ce permite ţării să urmărească proiecte care vizează dezvoltarea tehnologică şi socială.

Ministrul de finanţe rus, Anton Siluanov, a declarat în decembrie anul trecut că datoria externă a Rusiei nu ar trebui să depăşească 20% din Produsul Intern Brut (PIB) şi a afirmat că situaţia actuală „este un avantaj pentru economia noastră”.

La rândul său, Banca Centrală a Rusiei a informat la începutul anului că datoria externă totală la data de 1 ianuarie 2026 a ajuns la 319,8 miliarde de dolari, cu 30 de miliarde de dolari mai mult decât în 2025 (o creştere de 10,4%).

„Dinamica acestui indicator a fost determinată în principal de reevaluarea pozitivă a angajamentelor din alte sectoare şi din sistemul bancar, ca urmare a aprecierii rublei, precum şi a atractivităţii finanţării prin datorii”, a declarat autoritatea de reglementare rusă.

Datoria externă de stat include angajamentele instituţiilor statului faţă de creditorii străini, în timp ce datoria externă totală cuprinde şi alte sectoare private.

 

Editor : Sebastian Eduard

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

"Ajutați-mă! Ajutați-mă!" Decizia luată de Novak Djokovic, la scurt timp după ce i-a fost pusă viața în pericol

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

De la „Kievul în trei zile” la „speriați de Iabloko”: de ce se teme Putin de un mic partid de opoziție. Pericolul alegerilor din Rusia

Agenția germană de spionaj a deschis un hotline pentru rușii exilați

Rusia se pregătește de o nouă mobilizare militară. Zelenski: 300.000 de noi soldați ar putea fi recrutați

Putin spune că situația carburanților din Rusia e sub control, deși „există inconveniente”. Guvernul anunță o „a doua fază” a crizei

Partenerii noștri