Rezultate slabe la Campionatele Mondiale de Nataţie

REZULTATE MONDIALE

Alexandra Popa a luat startul, până acum, în probele 100 şi 200 de metri bras, şi a terminat pe locurile 43, respectiv 32. Sportiva, de 23 de ani, va mai lua startul în proba de 50 de metri bras pe 3 august. Alexandru Coci a ratat accesul în semifnalele probei de 200 de metri fluture, şi s-a clasat pe locul 17. El se va mai afla la startul probei de 100 de metri fluture, pe 2 august. Atât Coci, cât şi Popa s-au pregătit în ultima vreme în Statele Unite, la Arizona State University, sub bagheta fostului campion român, Ştefan Gherghel. La Campionatele Naţionale de la Bucureşti, cei doi înotători au adus, în vitrina clubului braşovean, 13 medalii, din care 10 de aur. Dacă în ţară au dominat Campionatele Naţionale, încheiate recent la Bucureşti, cei doi sportivi au ca obiectiv la Barcelona o clasare în cât mai multe probe între primi 16 concurenţi sau chiar o intrare într-una din finalele mondiale.