BASCHET. CSM Oradea, două înfrângeri şi eliminare din Champions League

sport baschet eliminare Champions League

CSM CSU Oradea a părăsit încă după primul tur preliminar lupta pentru grupele Ligii Campionilor la baschet. Orădenii au pierdut - 74-80 - şi al doilea meci cu finlandezii de Karhu Basket, după ce în prima manşă au fost înfrânţi la doar trei puncte diferenţă, 84-87.

„Este o victorie uriaşă pentru noi. Un joc bun împotriva unei echipe precum Oradea este ceva incredibil. Suntem extrem de fericiţi pentru calificare", a declarat Jussi Laakso, antrenorul echipei Karhu Basket.

După ce a fost condusă la pauza mare cu 41-43, Oradea a revenit şi a avut un avans de 6 puncte înaintea ultimului sfert. Chiar dacă spectatorii îşi făceau deja calcule legate de următorul tur, calculele au fost date peste cap de nordici. Printr-o apărare agresivă, în ultimul act finlandezii au marcat 19 puncte şi au primit doar 7.

Consider că în cele două manşe echipa din Finlanda ne-a fost superioară în acest moment al competiţiei. Aceste recuperări ofensive au fost un factor foarte important în victoria lor", a spus Cristian Achim, antrenorul CSM CSU Oradea.

În ciuda înfrângerii suferite, echipa bihoreană îşi va continua parcursul în Europa; o va face în grupele FIBA Europe Cup. În schimb, Karhu Basket va ataca al doilea tur preliminar al Ligii Campionilor, marţi, în Bulgaria.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Ticu Gheorghiţă