BASCHET. CSM Oradea, înfrângere la un singur punct pe terenul Sibiului

sport baschet Sibiu3

CSU Sibiu şi-a luat revanşa în faţa orădenilor după înfrângerea suferită în manşa tur a celei de-a doua faze a Ligii Naţionale de baschet. Gazdele s-au impus cu 93-92 într-un meci în care CSM a avut un avans de 15 puncte după primul sfert.

Liderul la zi al campionatului a redus din diferenţă sfert după sfert, astfel că în ultimul act distanţa dintre cele două a fost de un singur punct în favoarea oaspeților.

Fără Zeno, menajat, şi Pasalic accidentat, Oradea a cedat pe final, în timp ce Sibiul a excelat la aruncările de trei puncte și la recuperări. Laser, cu 32 de puncte, a fost MVP-ul partidei, în vreme ce principalii marcatori ai oaspeților au fost Richard, cu 19 puncte, şi Sean Denison, cu 18 puncte.

În urma acestui rezultat Sibiul îşi păstrează prima poziţie, cu un punct peste Cluj care va disputa, miercuri, la Oradea penultimul joc din Top 6.

Redactor: Nicolae Mihalcea