Încă o victorie pentru CSM

sport 20baschet-38043

CSM Oradea îşi continuă parcursul impecabil din acest sezon după victoria lejeră obţinută în fieful CSM-ul din Bucureşti. Cristi Achim a reuşit să surprindă din nou şi formaţia orădeană şi-a trecut în palmares cea de-a 11-a victorie a sezonului. Cel mai tânăr tehnician din campionat, Hristu Şapera a părut fără replică în faţa Vrăjitorului care a tranşat sec un duel pe care toată lumea îl vedea echilibrat. Cu un debut de joc în forţă, Oradea a pus rapid pe tabelă zece puncte avans în primul sfert, scor 21-11. CSM-ul de Bucureşti a încercat să ţină pasul dar nu a reuşit şi Oradea s-a distanţat până la pauza mare la 11 puncte, scor 30-19. Cu piciorul pe acceleraţie, dar şi cu Franklin în mare formă, CSM Oradea a făcut spectacol în sfertul trei pe care l-a câştigat la trei puncte avans, scor 20-17. Bucureştiul a ales să joace în ultimele zece minute cu garda jos, dar nici aşa nu a fost chip să se apropie prea mult pe tabelă şi a trebuit să se mulţumească cu un egal în sfertul patru, scor 15-15, care nu a schimbat prea mult datele învingătoarei. Oradea a luat toate punctele puse în joc, scor 75 la 61, şi şi-a consolidat poziţia de lider.