LIGA CAMPIONILOR. Real – Manchester 1-1. Ronaldo a înscris în poarta foştilor colegi

1402 20real 20united-49392

Englezii au început mai bine derby-ul optimilor, reuşind să deschidă scorul pe „Santiago Bernabeu”, în minutul 20, prin Wellbeck, după un corner executat de Rooney.

Bucuria elevilor lui Alex Ferguson a durat doar 10 minute, Real reuşind să egaleze prin Cristiano Ronaldo, fostul jucător al lui United. Care a înscris cu o spectaculoasă lovitură de cap.

În general, madrilenii au controlat jocul, dar englezii au scăpat victoria printre degete, Robin van Persie irosind două imense ocazii în acelaşi minut. Mai întâi şutul său a fost repsins în bară de portarul Lopez, iar apoi a tras slab, iar Xabi Alonso a respins de pe linia porţii.

Returul de pe „Old Trafford” este programat pe 5 martie.

În celălalt meci al zilei, Şahtior Doneţk şi Borussia Dortmund au terminat nedecis, 2-2.