Sari la conținut

Preotul care aduce tinerii la biserică

Biserica tinerilor este în Constanţa, unde un preot paroh a găsit o modalitate de a face slujbele şi predicile pe placul noii generaţii, într-un lăcaş de cult cu o istorie aparte şi din care se poate vedea marea.

Pentru mine, ca duhovnic, cel mai important dar pe care biserica noastră mi l-a oferit a fost camera duhovnicească în care ne aflăm acum. În această cameră fiecare tânăr, fiecare fiu duhovnicesc, de orice vârstă, pentru că tineri suntem toţi dar de diverse vârste, atunci când închide uşa după el are senzaţia veşniciei şi senzaţia care îl lasă să fie liber”, spune Marius Moşteanu, preot paroh.

Părintele Marius Moşteanu slujeşte în această biserică din 1995. Pentru că lăcaşul de cult este lângă catedrală, oamenii rar intrau aici. Aşa că părintele s-a gândit să facă slujbe cu tematică şi predici care să atragă noua generaţie. De exemplu, pe 6 decembrie, când e sărbătoarea Sfântului Nicolae, cei mici găsesc daruri în ghete chiar în interiorul bisericii, iar pe 24 iunie, de Ziua Iei, enoriaşii vin îmbrăcaţi cu bluza românească.

„Specificul bisericii noastre este de a se ocupa de tineri. Adică aici tinerii care vin cu copiii la împărtăşit din punct de vedere pedagogic au o mai mare uşurinţă de a-i obişnui pe copii să se împărtăşească şi să stea cuminţi în biserică pentru că o mare parte dintre enoriaşi sunt chiar copii şi învaţă unii de la alţii cum să se comporte”, spune preotul.

Lăcaşul de cult a ţinut loc de catedrală în timpul celui de Al doilea Război Mondial.

În august 1943 a fost bombardată catedrala şi în acel moment biserica noastră a ţinut locul catedralei până când aceasta a fost reparată. A căzut o bombă chiar pe 5 august 1943 pe sfânta masă a catedralei, au durat ceva toate reparaţiile, timp în care toată societatea românească a considerat biserica aceasta catedrală”, spune Moșteanu.

Biserica a fost construită de bulgari între 1906 şi 1913, după Războiul de Independenţă.

În 1889 s-au început nişte demersuri care au durat până în anul 1908 de a se obţine de către comunitatea bulgară, care era aici majoritară, un loc şi în acelaşi timp posibilitatea de a se înălţa un sfânt lăcaş. S-a încercat pe toate planurile. Negustorii care erau şi care s-au angajat că vor şi susţine această biserică au fost trimişi tocmai la Petersburg, unde se ştia că ţarul Nicolae al doilea poate să îi ajute, de vreme ce le-a botezat copilul mai marelui bulgarilor”, povestește preotul.

Pictura de acum a fost realizată între 1996 şi 1998 de artişti din Bucureşti, iar pe pereţii bisericii sunt 350 de chipuri de sfinţi.

„De o parte şi de alta a bisericii sunt pictate scene din viaţa sfântului Nicolae. De la naştere, mersul la şcoală, vindecările pe care le-a săvârşit, până la un episod important, momentul când îl învie pe corăbier”, relatează Luiza Nicolae, jurnalist Digi24.

Încă de când am venit în biserica Sf Ierarh Nicolae, în 1995, am simţit lipsa unei icoane pe care eu ştiam, fiind uncenicul părintelui Arsenie Papacioc de la Techirghiol, o ştiam că trebuie să împodobească această parte a bisericii şi am contactat un pictor care era atunci student şi a încercat să facă din această strădanie a lui un simbol al bisericii noastre”, spune preotul.

Biserica este în zona peninsulară a Constanţei, pe strada Maior Gheorghe Șonțu, şi poate fi vizitată în fiecare zi de la 8 la 17.

Etichete: biserica , tineri biserica , biserica sf nicolae constanta , marius mosteanu

Pe aceeași temă
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
prv_level, civicCookieControl, m2digi24ro, stickyCookie
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cX_S, cX_P, gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos nu doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CrazyEgg crazyegg.com Vezi politica de confidenţialitate
ce2ab, ce_login, ceac, sid, _ceir, is_returning, _CEFT, ceg.s, ceg.u, __ar_v4, __distillery, __zlcmid, __zprivacy, _ga, _gat, ki_r, ki_s, ki_t, ki_u, km_ai, km_lv, km_ni, km_uq, km_vs, kvcd, optimizelyBuckets, optimizelyEndUserId, optimizelyPendingLogEvents, optimizelySegments
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cx_profile_timeout, cx_profile_data
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi aici politica noastră de cookie-uri și de prelucrare a datelor tale