Ministrul de Interne Marcel Vela a reluat mesajul către românii din străinătate în sensul de a nu veni în România de Paște. El le-a transmis să rămână în țările în care locuiesc, pentru că, în România, odată ajunși, va trebui să fie plasați în spațiile de carantină.