Curtea Supremă din Mexic a dezincriminat avortul la nivel naţional

Data actualizării: Data publicării:
protest pentru legalizarea avortului
Curtea Supremă din Mexic a dezincriminat avortul la nivel naţional. FOTO: Profimedia Images

Avortul a fost dezincriminat în toate cele 32 de state din Mexic, a anunţat miercuri Curtea Supremă de Justiţie.

Curtea Supremă a declarat "neconstituţional sistemul juridic care sancţionează avortul în Codul Penal Federal, deoarece încalcă drepturile femeilor şi ale persoanelor aflate în capacitate fertilă". În urmă cu doar doi ani, Curtea declarase neconstituţională incriminarea avortului.

În 2016, Curtea Supremă a Mexicului a respins un proiect precedent care declara neconstituţionale articolele din Codul Penal federal ce reprima avortul, ceea ce l-ar fi dezincriminat în întreaga ţară.

Potrivit datelor oficiale, avortul medicamentos este metoda cea mai utilizată în Mexic pentru întreruperile voluntare de sarcină sub 12 săptămâni.

Asociaţii civile au creat o reţea pentru a le permite femeilor să acceadă la această metodă pe tot teritoriul Mexicului, precum şi în SUA, unde Curtea Supremă a revenit în 2022 asupra unei decizii ce garanta la nivel federal dreptul constituţional la întreruperea voluntară de sarcină, redând astfel fiecărui stat federal libertatea de a legifera în materie.

 

 

Editor : G.M.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Durerea apărută după câteva înghițituri de alcool i-a schimbat complet viața: „Într-o clipă eram bine, în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
O prietenie rară la Hollywood. Taylor Swift, eseu dedicat „empaticei” Dakota Johnson, în „Time”: „Pot garanta...
Film Now
Sandra Bullock surprinde la revenirea în public. Look-ul îndrăzneț cu care a făcut senzație și îmbrățișările...
Adevarul
Un fost consilier al lui Trump spune că președintele SUA prezintă semne de declin cognitiv accelerat: „Este...
Newsweek
Sfârșitul Europei. Populația scade cu 50.000.000 de persoane. Pensiile nu se pot plăti. România prinsă în horă
Digi FM
O tânără de 23 de ani spune că inteligența artificială i-a salvat viața, după ce medicii au diagnosticat-o...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Consumul ocazional de alcool în exces, mai periculos decât pare. Ce au descoperit cercetătorii
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Gabriela Spanic, adevărul despre cum se menține în formă la 52 de ani: „Îmi place să fac sport!” Actrița a...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...