Imagini din satelit arată gropi comune săpate la periferia Mariupolului. Maxar Technologies: Sunt cel puțin 200 de morminte noi

Data actualizării: Data publicării:
imagine din satelit cu morminte in manhus la 23 aprilie
Imagini din satelit surprinse la 23 martie în Manhuș Foto: Maxar Technologies via CNN

Oficialii ucraineni au identificat marți locul unor aparente gropi comune, săpate în afara orașului asediat Mariupol, afirmații susținute de publicarea unor imagini din satelit colectate și analizate de compania privată Maxar Technologies, relatează CNN.

groapa comuna mariupol - maxar via cnn
Imagini din satelit surprinse în zona Manhuș în 3 aprilie Foto: Maxar Technologies via CNN

Joi, într-o postare pe contul de Telegram, Petro Andriușcenko, un consilier al primarului din Mariupol, a scris că a fost identificat unul dintre locurile unde au fost înmormântați, într-o groapă comună, locuitori morți din Mariupol. Este vorba de localitatea Manhuș, aflată la circa 19 kilometri vest de orașul port de la Marea Azov.

Andriușcenko - care nu se află în Mariupol, dar a primit informații din interiorul orașului asediat - a postat coordonatele locului pe Telegram, spunând că forțele rusești au săpat mai multe gropi comune, fiecare măsurând aproximativ 30 de metri.

„Camioanele transportă trupurile morților și pur și simplu le aruncă acolo. Este o dovadă clară a crimelor de război și a încercărilor de a le mușamaliza”, a comentat Andriușcenko.

La rândul său, compania Maxar Technologies a publicat marți o analiză a unor imagini din satelit care par să dovedească existența unor gropi comune la periferia nord-vestică a localității Manhuș.

„Potrivit unor informații recente din mass-media, soldații ruși au dus cadavrele persoanelor ucise din Mariupol în această localitate. Am revăzut imaginile noastre din satelit, începând de la mijlocul lunii martie până la mijlocul lunii aprilie, iar ele indică faptul că între 23 și 26 martie 2022 au început să fie făcute săpături, care au continuat să se extindă în ultimele două săptămâni. Mormintele sunt aliniate pe patru șiruri care măsoară circa 85 de metri fiecare. Sunt peste 200 de morminte noi”, a conchis compania Maxar.

Vadim Boicenko, primarul din Mariupol, a afirmat, la rândul său, joi că forțele rusești au îngropat cadavre în gropi comune în Manhuș. Oficialii ucraineni susțin că până la 20.000 de persoane au murit în săptămânile în care orașul s-a aflat necontenit sub bombardamente.

„Mai mult de 20.000 de civili - femei, copii, bătrâni - au murit pe străzile orașului nostru din cauza artileriei inamice, a avioanelor. Sunt mărturii inclusiv de la șefii serviciilor noastre municipale, care au văzut acest lucru. Și, din păcate, am văzut că trupurile locuitorilor morți din Mariupol au început să dispară de pe străzile orașului nostru”, a declarat Boicenko.

Edilul susține că gropile comune se află dincolo de un drum de ocolire, în apropierea unui cimitir.

„Există un câmp în apropierea cimitirului, iar pe acest câmp există șanțuri de 30 de metri lungime, iar acolo îi îngroapă, aduc cadavrele morților cu camioanele și le aruncă în aceste șanțuri”, a spus el.

CNN precizează că nu poate verifica în mod independent afirmațiile potrivit cărora rușii ar fi aruncat cadavrele în gropi comune în acel loc, iar un bilanț exact al morților, în urma săptămânilor de bombardamente intense asupra Mariupolului, nu este disponibil.

Jurnaliștii din zonă au strâns însă mărturii despre înmormântarea în grabă a civililor din orașul asediat, iar pe rețelele sociale au apărut imagini care arată cadavre lăsate în oraș aparent pentru a fi colectate.

Aceste dovezi despre existența unor gropi comune din afara Mariupolului au apărut în timp ce președintele rus Vladimir Putin a proclamat joi „eliberarea” orașului de către forțele rusești, dar a dat ordin să fie oprită încercarea de a lua cu asalt ultima redută a orașului, combinatul siderurgic Azovstal, în care s-au adăpostit luptătorii ucraineni, dar și civili.

„Din păcate, astăzi nu este posibil să evacuăm civilii din Azovstal”, a declarat primarul Boicenko. „Noi cerem o încetare a focului stabilă. Avem nevoie de o zi pentru a-i putea aduna pe acei locuitori care se ascund acolo de 57 de zile la rând și sunt bombardați, bombardați și iar bombardați”, a declarat edilul.

El a estimat că aproximativ 100.000 de persoane au mai rămas în Mariupol.

Editor : Luana Pavaluca

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
cmp_level, prv_level, m2digi24ro, stickyCookie
Studiu de Audienţă și Trafic Internet (prin CXENSE) brat.ro
cX_S, cX_P, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Instagram instagram.com Vezi politica de confidenţialitate
csrftoken, ds_user_id, ig_did, ig_cb, mcd, mid, rur, shbid, shbts, urlgen
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cx_profile_timeout, cx_profile_data
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi politica de confidențialitate