O străbunică de 73 de ani a devenit eroina protestelor din Belarus. Imaginile cu Nina înfruntându-i pe scutieri au devenit virale

Data actualizării: Data publicării:
nina belrus proteste
Sursa: Captură BBC

O străbunică de 73 de ani a devenit eroină în Belarus, țară în care au loc proteste de aproape o lună. Imaginile cu Nina Bahinskaia, care i-a înfruntat pe polițiști, au devenit virale, relatază BBC.

Oamenii au ieșit în stradă în Belarus au început după alegerile din 9 august, acuzând fraudarea scrutinului. Președintele Alexandr Lukașenko, aflat la putere de 26 de ani, a declarat că nu are intenția de a demisiona și neagă frauda electorală.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Printre cei care au ieșit în stradă s-a aflat și Nina. Ea se prezintă drept „activistă a opoziției”. A fost filmată în timp ce-i sfida pe polițiși. Cu un steag în mână, femeia înainta în fața lor, făcându-i să se dea câțiva pași în spate. „Mă plimb”, le-a spus ea, stârnind râsetele protestatarilor.

Nina este printre cei care participă activ la marșurile de protest în care este cerută demisia lui Lukașenko.

Nu vrea să plece. E un om bolnav. E un psihopat controlat de oamenii de la Moscova”, spune ea.

Vechiul steag al Belarusului a devenit un simbol al protestelor și poți fi arestat doar dacă ești văzut ținându-l înn mână. În timpul unui protest, un scutier i-a confiscat Ninei steagul. Femeia a ripostat, chiar l-a lovit pe unul dintre polițiști.

Dacă ești atacat și ți se fură lucrurile, nu spui mulțumesc”, explică ea.

Acum, oamenii o aplaudă când o văd pe stradă și îi scandează numele.

Când v-am văzut, ați devenit o inspirație”, i-a spus o tânără.

V-am văzut și vrem să fim ca dumneavoastră”, i-a spus o alta.

Este eroina vremurilor noastre”, spune o altă participantă la proteste.

Totuși, Nina are și contestatari.

Ați găsit o babă pe jumătate nebună și o urmați. Schimbarea ar trebui făcută în alt fel. Nu există nimeni care să-l înlocuiască pe Lukașenko acum. Pe cine să pui în loc?”, spune o femeie.

Nina nu se consideră un erou.

E datoria oricărui om normal. Nu suntem sclavi. Oamenii trebuie să fie liberi”, spune ea.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Șoselele din România unde sunt amplasate radarele e-SIGUR. Cât plătești dacă depășești viteza
Digi FM
Nu a fost lăsată să urce în avion spre Bali din cauza unui detaliu aproape invizibil din pașaport. A costat-o...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Robbie Williams, diagnostic surprinzător la 52 de ani: "Explică atât de multe". Artistul a vorbit și despre...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Jon Hamm, la plajă cu soția. Actorul din „Mad Men” urmează să devină tată pentru prima dată, la vârsta de 55...
Adevarul
Coșmar într-un avion Ryanair. Pasagerii ar fi leșinat și vomitat din cauza căldurii sufocante
Newsweek
Casa de Pensii anunță: Ce documente trebuie să depună o categorie de români ca să iasă mai repede la pensie?
Digi FM
Bunica de 70 de ani cu trup de fier. Mănâncă peste cinci kilograme de carne pe săptămână și merge la sală cu...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce unii oameni sunt „magnet” pentru ţânţari, în timp ce alţii par să fie ocoliţi de aceste insecte...
Digi Animal World
De ce acest teckel nu se atinge de mâncare imediat. Refuză să mănânce până când stăpâna lui face un gest...
Film Now
Linda Gray, de la Sue Ellen Ewing la rolul de menajeră. Motivul pentru care regizorii o refuzau după faima...
UTV
Cătălin Botezatu critică dur femeile care exagereaza cu operațiile estetice. „Toate vor să arate precum...