Galerie Foto Protest în vreme de pandemie. Israelienii au ieșit în stradă pentru "a salva democrația", dar au respectat distanțarea socială

Data publicării:
Protest în vreme de pandemie. Israelienii au ieșit în stradă pentru "a salva democrația", dar au respectat distanțarea socială
Foto: Agerpres

Mii de israelieni au protestat duminică seara la Tel Aviv împotriva a ceea ce consideră a fi o ameninţare la adresa democraţiei israeliene, pe fondul negocierilor privind formarea guvernului dintre premierul Benjamin Netanyahu şi fostul său rival Benny Gantz, scrie Agerpres.

Aproximativ 2.000 de protestatari, conform cifrelor furnizate de mass-media, au răspuns apelului făcut pe Facebook de mişcarea "steagurilor negre" şi s-au adunat în Piaţa Yitzhak Rabin pentru a "salva democraţia".

Intenţia protestatarilor a fost şi de a face cunoscută opoziţia faţă de negocierile în curs între Benny Gantz, aflat în fruntea partidului de centru Albastru-Alb şi liderul partidului de dreapta Likud, Benjamin Netanyahu, acuzat de corupţie.

Purtând măşti de protecţie şi îmbrăcaţi majoritar în negru, protestatarii au păstrat distanţa de doi metri unii faţă de alţii, respectând astfel măsurile de distanţare socială destinate combaterii pandemiei COVID-19 care, în Israel, a provocat îmbolnăvirea a peste 13.000 de persoane, precum şi 172 de decese.

Foto: Agerpres
Foto: Agerpres

"Lăsaţi democraţia să câştige", se putea citi pe pancarte. "Ministrul infracţionalităţii" au scris alţi manifestanţi pe măştile lor, fluturând steaguri negre, simbol, pentru ei, al ameninţărilor la adresa democraţiei israeliene.

În urma alegerilor legislative din 2 martie, al treilea scrutin în mai puţin de un an, care ar fi trebuit să conducă într-un final la o departajare între Netanyahu şi Gantz, preşedintele ţării Reuven Rivlin i-a încredinţat celui din urmă sarcina de a forma guvernul.

În plină epidemie de coronavirus, Gantz a surprins prin decizia sa de a accepta formarea unui guvern de "unitate şi de urgenţă" cu Benjamin Netanyahu, deşi anterior jurase să nu împartă puterea cu el până când acesta nu îşi rezolvă problemele cu legea.

Susţinătorii opoziţiei l-au acuzat apoi pe Gantz, fost şef al statului major al armatei, că a cedat.

Luni seara mandatul său a expirat înaintea ajungerii la un acord, iar preşedintele Rivlin a solicitat parlamentului să propună, într-un termen de aproape trei săptămâni, un deputat cu suficient sprijin pentru a reuşi să formeze un guvern şi, astfel, să pună capăt crizei politice care durează de mai bine de un an.

Între timp, cele două tabere, ale lui Gantz şi Netanyahu, declară că îşi continuă negocierile în vederea unei posibile uniuni.

"Corupţia nu se combate din interior. Dacă ai intrat, faci parte din ea" a acuzat parlamentarul Yair Lapid, noul lider al opoziţiei, acuză care îl vizează pe fostul său aliat, Benny Gantz.

"Democraţiile mor din interior deoarece oamenii buni tac şi oamenii slabi se predau", a adăugat omul politic israelian, denunţând presupuse manevre ale premierului Netanyahu pentru a rămâne la putere."Suntem aici pentru a spune că nu vom renunţa niciodată".

Editor: I. I.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
VIDEO Cel mai înspăimântător aeroport internațional din lume, transformat acum într-un...
Digi FM
Sharon Stone, o mamă fericită. De sărbători, alături de cei trei copii ai ei, într-un înduioșător portret de...
Pro FM
Debbie, fosta soție a lui Michael Jackson, apariție rară. Ce spunea Paris Jackson despre relația cu mama ei
Film Now
Ce s-a întâmplat cu adevărat pe platourile filmelor „Jocurile Foamei”. Scena pe care Jennifer Lawrence o...
Adevarul
Președintele unei insule care stă pe aur și cupru are o propunere pentru Donald Trump: „Este disponibilă...
Newsweek
Șeful Casei de Pensii dă vestea așteptată de toți pensionarii, de Paște: „Avem bani pentru creșteri”
Digi FM
Robbie Williams dezvăluie că selfie-urile cu fanii îi provoacă disconfort și atacuri de panică. Explicațiile...
Digi World
Gemeni identici, experiment inedit. Ce s-a întâmplat când unul a ales suplimente alimentare vegane, iar...
Digi Animal World
Un animal misterios le dă fiori oamenilor din Colorado: „Ar putea fi un Chupacabra?”. Imaginile sunt virale
Film Now
Despărțire la Hollywood. Două dintre cele mai în vogă vedete și-au spus adio după doar doi ani de relație
UTV
Sofía Vergara, apariție incendiară în bikini la piscină. Actrița în vârstă de 52 de ani e pregătită pentru...