FMI: Economia Rusiei se va supraîncălzi

Data actualizării: Data publicării:
profimedia-0846914587
Foto: Profimedia Images

Creşterea economiei Rusiei „a surprins” Fondul Monetar Internaţional, în contextul sancţiunilor impuse Moscovei în urma invadării Ucrainei, transmite DPA, preluat de Agerpres.

„Este o economie de război”, a apreciat joi purtătorul de cuvânt al FMI, Julie Kozack.

Economia rusă are o proporţie ridicată de cheltuieli militare, care alimentează producţia. „Există, de asemenea, o mulţime de transferuri sociale care sprijină majorarea consumului”, a adăugat oficialul FMI.

Totuşi, în prezent există indicii privind „supraîncălzirea” economiei - cum ar fi inflaţia ridicată. Creşterea economiei Rusiei ar urma să încetinească pe termen lung, ţinând cont că ţara este deconectată de la sistemul financiar internaţional şi are doar un acces limitat la tehnologie, a afirmat Kozack.

„Aş observa, de asemenea, că în privinţa capitalului uman Rusia a pierdut o parte din forţa de muncă calificată de pe piaţa muncii. Toţi aceşti factori vor avea un impact semnificativ asupra creşterii şi perspectivelor pe termen lung”, a explicat purtătorul de cuvânt al FMI.

FMI previziona în ianuarie că PIB-ul Rusiei va înregistra o creştere de 2,6% în 2024, faţă de un nivel de 1,1 previzionat în toamna anului trecut. Motivul revizuirii, a explicat FMI, îl constituie cheltuielile militare ridicate şi consumul privat, sprijinit de creşterea salariilor. Pentru 2025, FMI previzionează un avans de 1,1%.

Presiunile inflaţioniste s-au atenuat comparativ cu lunile din toamna anului trecut, dar rămân ridicate, cererea internă încă depăşind capacitatea de producţie, a anunţat săptămâna trecută Banca Centrală a Rusiei.

Instituţia a revizuit uşor previziunile privind creşterea economiei ruse în 2024 la 1-2%, de la un nivel estimat anterior de 0,5-1,5%.

Analiştii apreciază că efectele negative ale războiului contra Ucrainei rămân un obstacol în calea reducerii inflaţiei, lipsa forţei de muncă ducând la majorarea salariilor. Deşi aşteptările gospodăriilor privind preţurile au scăzut sub 12% în decembrie, ele rămân ridicate şi afectează începutul perioadei de relaxare a politicii monetare, a apreciat Sofia Donets, economist la Renaissance Capital.

Editor : A.C.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Petre Roman, de nerecunoscut! Fostul premier pare că a renunţat, nu l-ai mai văzut aşa. A fost surprins pe...
Digi FM
O patinatoare olimpică i-a cerut profesorului o amânare la teme pentru că participa la JO de la Milano...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Marc Anthony rupe tăcerea despre scandalul familiei Beckham: „Ceea ce se spune nu este deloc adevărul”
Film Now
A fost dezvăluită cauza morții lui Catherine O’Hara. Ce boală avea celebra actriță și ce scrie în...
Adevarul
Medicamentele aparent banale care afectează capacitatea de a conduce și pot atrage probleme la un control...
Newsweek
Vrei să îți deschizi dosar de pensie în 2026? Te poate costa 4.000 de lei. Vezi pe ce trebuie să dai bani
Digi FM
Rică Răducanu, noi declarații despre viciul care l-a lăsat fără bani în buzunar: „E boală pe viață, e clar!”
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Elon Musk visează la primul oraș pe Lună, capabil să se "autodezvolte". Prioritatea SpaceX nu mai e...
Digi Animal World
Trei greșeli care pot scurta viața animalelor de companie. Un medic veterinar trage un semnal de alarmă
Film Now
De ce a refuzat Gwyneth Paltrow o scenă intimă cu Ethan Hawke, acum aproape 30 de ani: "Doamne, tatăl meu o...
UTV
Shakira a căzut pe scenă în timpul unui concert din San Salvador. Reacția artistei i-a surprins pe fani