Charles Michel: UE nu se foloseşte de vaccinuri pentru a face propagandă după modelul Rusiei şi al Chinei

Data publicării:
Charles Michel cu steaguri UE pe fundal
Charles Michel, președintele Consiliului European. Foto: Dan Kitwood/ Getty Images

Președintele Consiliului European, Charles Michel, a afirmat marți că Uniunea Europeană nu se folosește de vaccinuri pentru a face propagandă, așa cum fac Rusia și China, doar își „promovează valorile”, scrie Reuters, conform Agerpres.

„Nu ne lăsăm păcăliţi de China şi Rusia, regimuri cu valori mai puţin de invidiat decât ale noastre, în contextul în care ele desfăşoară operaţiuni foarte limitate, dar amplu mediatizate privind furnizarea de vaccinuri altor ţări”, a subliniat Michel într-o declaraţie publicată pe internet.

„În privinţa vaccinurilor, putem fi nerăbdători, dar nu orbi”, a avertizat înaltul demnitar european.

El a spus că fără Europa nu ar fi fost posibile dezvoltarea şi producerea mai multor vaccinuri în mai puţin de un an, iar solidaritatea UE a ajutat ţările mai sărace să obţină primele doze de vaccin anti-COVID-19.

Totodată, Charles Michel a ţinut să remarce că Rusia şi China au vaccinat mai puţine persoane decât Uniunea Europeană.

''Europa nu va folosi vaccinurile în scop de propagandă. Noi ne promovăm valorile'', a insistat el.

Pe de altă parte, preşedintele Consiliului European a apărat un sistem de control al exporturilor de vaccinuri produse în ţările UE, sistem invocat de Italia săptămâna trecută pentru a bloca un transport cu vaccinuri AstraZeneca către Australia.

„Obiectivul nostru: a împiedica companiile cărora le-am comandat şi prefinanţat doze să le exporte altor ţări avansate atunci când nu ne-au furnizat ceea ce a fost promis. UE nu a oprit niciodată exporturile”, a explicat Charles Michel.

Editor : I.C

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Ce se știe despre influencerul cu „cap de pasăre” care cucerește internetul: „Medicii nu se așteptau să...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată Delia când renunță la hainele largi. Fanii, impresionați de apariția artistei: „Ești o păpușă!”
Film Now
Christina Applegate, diagnosticată cu scleroză multiplă, ar fi fost internată în spital. Ce se știe despre...
Adevarul
Cine e bărbatul care a lăsat pacienții fără oxigen la Spitalul Pantelimon: s-a întors să fure a doua oară în...
Newsweek
Casa de Pensii anunță dacă crește pensia celor cu grupe de muncă. „Stagiu suplimentar - contributiv sau nu?”
Digi FM
Ce au descoperit medicii în stomacul unui bărbat internat cu dureri abdominale groaznice: „Era acolo de 20 de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
“Port fața și mâinile altcuiva”. Primul om cu transplant de față și mâini povestește cum a supraviețuit...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Cum arată Gabriela Spanic în 2026, la 52 de ani. Actrița, despre cel mai greu moment: „Au încercat să mă...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...