Baschet. Victorie pentru Timba in derby-ul supravietuirii

s0830 20victorie 20in 20derby 20ul 20supravietuirii 20220113-45133

În direct la Digi24 Timişoara, BC Timba a reuşit una dintre cele mai importante victorii ale sezonului. Urşii au trecut cu 80-65, de Farul Constanţa, una dintre contracandidatele directe în lupta pentru evitarea retrogradării.

În premieră, Timba a reuşit să tranşeze partida în favoarea sa în repriza a doua. Până la pauză, cele două echipe s-au succedat de zece ori la conducere.

Diferenţa s-a făcut în sfertul trei, câştigat de gazde cu 24-13. Cel mai bun om al meciului a fost Jermond Horton, cu 25 de puncte şi 14 recuperări.

De la gazde a ieşit în evidenţă şi Jordan Glyn. Americanul a reuşit un double double, prin cele 18 puncte, cărora li s-au adăugat 10 recuperări. Etapa viitoare, Timba joacă în deplasare, la Tîrgu Mureş.