Borussia Dortmund a câștigat Supercupa Germaniei, după 4-2 cu Bayern Munchen

supercupa

În Supercupa Germaniei, Marco Reus a profitat de greşeala portarului Tom Starke şi a deschis rapid scorul pentru galben-negrii lui Jurgen Klopp. Huiduit la fiecare atingere pentru golul de pe Wembley, Arjen Robben a readus tăcerea la Dortmund după o centrare a lui Philipp Lahm.

Egalitatea a durat doar trei minute, pentru că Daniel van Buyten a trimis în propria poartă centrarea lui Ilkay Gündogan.

Peste câteva zeci de secunde, tânărul internaţional german de origine turcă a repetat şi el isprava de la Londra şi urcat scorul la 3-1. Eroul lui Bayern de la Londra i-a ţinut pe bavarezi în meci din pasa aceluiaşi Lahm, iar antrenorul Pep Guardiola putea spera la prelungiri.

Nu a fost, însă aşa, pentru că Reus şi-a trecut şi el în cont o „dublă” şi a trimis primul trofeu al sezonului în vitrina Borussiei.