La o secundă de surpriza campionatului

s0630 20la 20o 20secunda 20de 20surpriza 20campionatului 20220213 20timisoara-50977

BC Timba a fost aproape să detoneze surpriza campionatului. Urşii au pierdut în ultima secundă pe terenul liderului campionatului. CSM Oradea a câştigat cu 79-78.

Oradea a dominat primul sfert prin acelaşi joc pe pivot cu care a obişnuit în celelalte partide de campionat. A lipsit Topchov, dar Ţibârnă i-a luat bine locul. Urşii au dat semnale că pot mai mult încă din sfertul doi. Au reuşit primele opt puncte, dar liderii campionatului au intrat la cabine cu 15 puncte avans.

Repriza a doua a fost a timişorenilor. Timba a egalat la 69 cu trei minute înainte de final, iar de aici s-a mers cap la cap. Huckaby a redus arena Antonio Alexe la tăcere, cu nouă secunde până la ultima sirenă. 3 puncte, iar urşii treceau pentru prima oară în avantaj.

Lovitura de graţie a dat-o însă Will Franklin, când mai era o secundă de joc.

Huckaby a fost cel mai bun marcator de la timişoreni, cu 21 de puncte, în timp ce Glyn a reuşit 11 recuperări. Etapa viitoare, Timba joacă pe teren propriu, maţi, contra lui BCM U Piteşti.