Petrolul s-a calificat în finala Cupei României, deşi a pierdut cu 2-1 returul de acasă cu Oţelul

petrolul 2

La adăpostul victoriei din tur, ploieştenii au început ezitant, văzându-se conduşi din minutul 8, când Paraschiv l-a învins pe Bornescu cu un şut la colţul Lung.

Egalarea a survenit în minutul 56, Bokila trimiţând mingea în plasă la o centrare de pe stânga a lui Romario.

În ultimul minut de joc, Iorga a marcat din penalty golul victoriei gălăţene, lovitura de pedeapsă fiind acordată pentru un fault în careu al lui Romario asupra lui Sârghi.

Au jucat echipele:

Petrolul Ploieşti: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Manasse, Grecu - Hoban (Mustivar '61), Romario - Renan (Boudjemaa '46), Cristescu (Bokila '46), Grozav - Hamza. Antrenor: Cosmin Contra.

Oţelul Galaţi: Grahovac - Cojoc, Sîrghi, Benga, Ljubinkovic - Filip, Giurgiu (Tudorie '70) - Iorga, Neagu (Stromajer '84), Astafei - Paraschiv (Vidal '59). Antrenor: Marian Dinu.

Cartonaşe galbene: Grozav '71, Romario '89 / Filip '22.

Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat la cele două linii de Valentin Avram şi Eduard Ungureanu. Rezervă a fost Marcel Bîrsan. Asistenţi cuplimentari au fost Alexandru Tudor şi Robert Dumitru.

La meci au fost prezenţi circa 9.000 de spectatori.

Petrolul s-a calificat în finală pentru prima oară după 18 ani. În 1995 ploieştenii au cucerit trofeul, după ce au învins pe Rapid, la lovituri de departajare, cu scorul de 5-3.

În cealaltă semifinală se vor întâlni, miercuri, Astra Giurgiu şi CFR Cluj. În tur, scorul a fost egal, 0-0.