Europa League. Dnepr – Pandurii: 4-1. Brazilianul Eric a înscris singurul gol al echipei lui Pustai

pandurii-5

Pandurii lui Pustai au pierdut pentru a patra oară în grupele Europa League.

Adrovici a avut prima ocazie în Ucraina, dar a fost blocat de portar. Cei de la Dnepr au atacat apoi în valuri. Kalinici a profitat de o eroare în lanţ a defensivei echipei din Târgu Jiu şi a deschis scorul.

Până la pauză, Adrovici a trecut pe lângă egalare: lovitura sa de cap a fost deviată în corner. Fostul fotbalist al Pandurilor, Alexandru Vlad a ieşit şi el la rampă - i-a centrat bine lui Kravchenko, al cărui şut s-a dus peste poartă.

În startul reprizei a doua, Mingote a avut noroc la ocazia lui Kobakhidze. Scăpat pe contraatac, Zozulya n-a mai iertat şi a dus scorul la 2-0.

Echipa lui Pustai a dat semne că poate reveni în joc: Eric a transformat un penalty, acordat destul de uşor de arbitru.

Dnepr a mai punctat însă în alte două rânduri. Shakhov şi Kravcenko au stabilit rezultatul final, 4-1.

În celălalt meci al grupei, Fiorentina a remizat 0-0 în deplasarea cu Pacos de Ferreira. Italienii rămân totuşi pe primul loc în grupa E, cu 13 puncte. Pandurii sunt ultimii, cu un singur punct din cinci partide.