Liga 1. Corona - FC Brașov 1-2. Dănălache și-a salvat echipa în derby-ul de sub Tâmpa

fc brasov

Pe lângă golul lui Mateiu, din pasa lui Andrei Cristea, „stegarii” au ratat nu mai puțin de cinci ocazii de gol, campionul absolut al acestora fiind Buga.

Scorul n-a luat proporții doar datorită intervențiilor senzaționale ale lui Dănălache. A fost, până la urmă 2-0, același “Pele“ Buga îndeplinind o simplă formalitate.

Repriza a doua n-a mai fost așa plină de ocazii ca prima, în schimb a fost echilibrată. Muștruluiți serios la cabine de Gane, jucătorii Coronei au jucat altceva în minutele de până la final. Golul lui Buș a reaprins speranțele în tabăra gazdelor, care au avut și o bară prin Madeira. De altfel, Corona a avut chiar și șansa egalării, dar, până la urmă tot FC Brașov s-a impus.

Finalul a fost marcat și de eliminarea lui Brata, din ultima fază a meciului, pentru două cartonașe galbene.