Revenire fantastică a Irinei Begu, după ce a fost condusă cu 5-2 în primul set. A câștigat 11 game-uri consecutive

Connecticut Open presented by United Technologies - Day 2

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 37 mondial, s-a calificat, marţi, în turul doi la turneul de la Istanbul, dotat cu premii de 250.000 de dolari, scrie News.ro.

Irina Begu a trecut în runda inaugurală de sportiva slovenă Dalila Jakupovic, locul 130 WTA şi venită din calificări, scor 7-5, 6-0, după o oră şi 44 de minute.

Irina Begu a reușit să revină spectaculos în joc, în primul set, când adversara sa mai avea nevoie de un game pentru a-și adjudeca setul și conducea cu 5-2. Românca a câștigat 11 game-uri la rând și s-a impus cu un scor memorabil: 7-5, 6-0.

În turul doi, Begu va evolua cu sportiva americană Christina McHale, locul 88 mondial. Pentru accederea în optimi, Begu va primi 30 de puncte WTA şi 3.400 de dolari.