Live

BASCHET. CSM Oradea a egalat situația în "sfertul" cu BCM U Piteşti

Baschetbaliștii de la CSM CSU Oradea au egalat situaţia în sfertul de finală cu BCM U Piteşti. Sâmbătă, elevii lui Cristian Achim s-au impus la o diferenţa cu 88-58 în faţa argeşenilor.

Gazdele au fost conduse la pauza mare cu 36-40, dar și-au revenit în ultimele două sferturi în care au jucat perfect.

"Să ştiţi că nu s-au schimbat foarte multe de la ultima noastră întâlnire. Este 1-1 şi atât, această victorie este victorie şi atât", consideră Cristian Achim, antrenorul CSM CSU Oradea.

După ce au pierdut primul joc din seria de cinci, orădenii nu au luat în calcul decât varianta victoriei în al doilea meci disputat sâmbătă în Arena „Antonio Alexe". Însă la jumătatea confruntării argeşenii erau la timonă.

Reacția gazdelor a venit imediat. Cu doar 18 puncte încasate în ultimele două sferturi, CSM CSU a marcat 52 și i-a oferit lui Cristian Achim cadoul dorit de ziua lui.

„Este tot ce mi-am dorit pentru ziua mea. Asta le-am spus băieţilor dimineaţa: oferiţi-mi victoria şi calificarea", a recunoscut Achim.

Principalii marcatori ai orădenilor au fost Richard, cu 19 puncte, și Denison, cu 17. Sfertul de finală continuă miercuri, la Pitești, de la scorul general de 1-1.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Constantin Gheorghiţă

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Top citite

Digi Sport

Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Performanță incredibilă: LeBron James a devenit primul jucător NBA care a înscris peste 40.000 de puncte în carieră

Actorul Darko Peric, "Helsinki" din La Casa de Papel, despre "jaful" de la meciul Real Madrid-Almeria: "Pe mine nu m-au chemat"

Cu cât a fost vândut la o licitație un tricou purtat de Michael Jordan când juca în echipa de baschet „Dream Team” a SUA

Antrenorul unui echipe de baschet de juniori din Galați a murit după ce i s-a făcut rău în timpul unui meci U16