Live

Dacă Ronaldo ar fi fost un club, ar fi ocupat locul 10 în clasamentul golurilor marcate în Liga Campionilor

Cotidianul Marca a publicat clasamentul golurilor înscrise de cluburile europene în Liga Campionilor, din care reiese că doar nouă echipe au marcat mai mult decât atacantul portughez.

Cele mai multe goluri în Liga Campionilor le-a reuşit Real Madrid - 248, urmată de FC Barcelona - 234, Bayern Munchen - 230, Manchester United - 214, FC Porto - 178, Juventus - 178, Arsenal - 177, AC Milan - 165, Chelsea - 156 şi... Cristiano Ronaldo - 119.

Deşi sursa citată nu precizează, statistica vizează cel mai probabil numai Liga Campionilor, competiţie care a înlocuit Cupa Campionilor Europeni, în 1992.

Citiți și:
Cine e mai bun: Messi sau Ronaldo? Discuție reaprinsă după „foarfeca” lui Cristiano cu Juventus

Echipa Real Madrid a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), pe Juventus Torino, în manşa I a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Golurile au fost marcate de Ronaldo, în minutele 4 şi 64, ultimul spectaculos, din foarfecă, şi de Marcelo, în minutul 72. De la gazde a fost eliminat argentinianul Dybala, în minutul 66, pentru două cartonaşe galbene.

Returul va avea loc la 11 aprilie, la Madrid.

Sursa: News.ro

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Top citite

Digi Sport

FOTO După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Cum a ajuns o melodie care a terminat pe ultimul loc la Eurovision să răstoarne cea mai veche dictatură fascistă din Europa

A venit în România medicul preferat al lui Pep Guardiola

Cum l-a cunoscut „Messi” al medicinei sportive pe cel mai mare fotbalist român, Gheorghe Hagi

Emmanuel Macron a jucat un meci în scop caritabil cu fotbaliști celebri. Președintele Franței a dat chiar gol din penalty