Live

Universitatea Craiova a fost eliminată în turul 3 preliminar al Europa League

Universitatea Craiova a ratat șansa de a se califica în grupele Europa League, după ce a remizat cu AEK Atena, scor 1-1, în partida retur. Oltenii au plecat cu un handicap în manșa secundă din turul 3 preliminar, au pierdut pe Ion Oblemenco în fața grecilor, în meciul tur, scor 0-2.

În retur, echipa din Atena a deschis scorul în minutul 26. Mantalos a luat o acţiune pe cont propriu, a trecut de Mateiu, a intrat în careu şi a tras cu interiorul la colţul lung, direct în plasa porţii lui Pigliacelli, reușită care a complicat misiunea Craiovei.

În repriza a doua, gruparea lui Papură a reușit să restabilească egalitatea prin golul lui Antoni Ivanov, dar Craiova, care s-a jucat cu ocaziile pe terenul grecilor, a rămas în afara Europei și în acest sezon. A pierdut cu scorul 1-3 la general.

Echipele de start:

AEK Atena: Barkas - Paulinho, Vranjes, Svarnas, Helder Lopes - Krsticic, Andre Simoes - Francisco Geraldes, Livaja, Mantalos - Nelson Oliveira
Rezerve: Tsintotas - Bakakis, Oikonomou, Verde, Almapanis, Simao, Galanopoulos

Craiova: Pigliacelli - Martic, Acka, Kelic, Bancu - Ivanov, Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, Roman, Mihăilă

VIDEO Viktor Orban a mers la meciul Sepsi-Universitatea Craiova

FC Sevilla a câștigat pentru a 7-a oară Europa League, în finala cu AS Roma la Budapesta. Spaniolii au stabilit un record