De ce este greșit să-ți forțezi copilul să mănânce când se simte rău. Explicația unui specialist

Data actualizării: Data publicării:
copil getty
Foto: Guliver/Getty Images

Se spune că atunci când ești bolnav trebuie să mănânci, ca să ai putere să lupți. Dimpotrivă, însă. Corpul are nevoie să se concentreze pe vindecare, nu pe digestie. 

Avem un organism foarte inteligent, care știe exact ce are de făcut pentru a ne fi bine. Când suntem bolnavi, el își duce toată energia către vindecare. Trebuie doar să îi dăm voie.

Alimentația copilului bolnav: hidratare, în loc de mâncare

Cristela Georgescu - specialist în sănătate holistică: Dacă noi îndopăm copilul când este bolnav, îi consumăm această energie de la apărare, de la imunitate, de la refacere, de la eliminarea a ceea ce nu îi face bine, pe digestie. Pentru că digestia este primordială: corpul când a primit ceva de mâncare știe că atunci trebuie să digere.

Sigur că nu trebuie să lăsăm copilul să moară de foame, dar dacă nu vrea să mănânce, să nu îl forțăm.

Cu ce să hrănești copilul când se simte rău

Cristela Georgescu - specialist în sănătate holistică: Avem grijă și îi oferim copilului alimente ușoare. Ce înseamnă ușoare? Care se digeră ușor, care nu au nevoie de multă energie, ca să rămână suficientă energie pe imunitate. De exemplu: o supică clară de preferat, strecurată, ca să nu consume mult pe digestia fibrelor din rădăcinoase, deci o supică foarte concentrată, un ceai, un compot, trebuie să avem grijă mai mult la hidratare.

Asta pentru că hidratarea este mai importantă decât mâncarea, mai ales dacă cel mic are febră. Ce să îi dăm când îi revine pofta de mâncare?

Cristela Georgescu - specialist în sănătate holistică: Dacă copilul vrea ceva solid, recomand un cartof copt în coajă cu puțin ulei de măsline sau câteva paste făcute simplu sau un orez făcut la aburi, orez integral, nu orez alb, deci alimente simple, foarte simple, să consumăm puțină energie pe digestie. O folosim să ne apărăm și să ne refacem.

Nu forțați copilul să mănânce când este bolnav

Și totuși, de ce este greșită credința populară că trebuie să mănânci ca să ai putere să lupți?

Cristela Georgescu - specialist în sănătate holistică: Hrana ne dă energie, dar atenție, ca să ajungă să ne dea energie ceea ce mâncăm trebuie să se transforme în particule micuțe, în molecule, și prin sânge să ajungă la celule. Asta înseamnă că trebuie mai întâi să se digere. Digestia cere foarte multă energie, mai ales dacă nu mestecăm corect.

Dacă, în schimb, trece prea mult timp și copilul nu cere mâncare, consultați un medic. Și nu uitați de odihnă. Organismul are nevoie de o pauză pentru a se reface.

Editor web: A.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce studii are Adrian Veștea. Premierul desemnat a urmat cursurile unei universități care a fost desființată
Digi FM
De ce tatăl Simonei Halep nu ar fi de acord cu presupusa relație a fostei campioane. Cele două motive invocate
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arăta mama Ancăi Țurcașiu. Imaginea rară postată de artistă i-a impresionat pe fani: „Tulburător de...
Film Now
A rupt tăcerea după 50 de ani. Jodie Foster, despre momentul decisiv din viața ei: „Totul s-a schimbat...
Adevarul
O bacterie „devoratoare de carne” se înmulțește rapid în Marea Neagră. Și turiștii de pe plajele din România...
Newsweek
Casa de Pensii, mesaj către pensionari: Mai repede vă face dreptate instanța decât noi. Banii se iau mai ușor
Digi FM
La aproape 60 de ani, mama Antoniei a obținut diploma de licență. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Cine este noul Hercule Poirot. Actorul care îl înlocuiește pe legendarul David Suchet devine cel mai tânăr...
UTV
Antonia este mândră de mama ei. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de Psihologie la aproape 60 de ani