FOTBAL. FC Braşov a trecut la limită de U Cluj

FC BV-2

În partea a doua, portarul braşovenilor a mai avut o intervenţie salvatoare, la un şut din afara careului. Gabi Matei le-a dat emoţii gazdelor, după ce a tins mingea cu mâna în careu, dar Cristi Balaj a lăsat jocul să continue. Prima mare ocazie a braşovenilor a venit în minutul 68, cand şutul lui Aganovici a lovit bara.

Golul gazdelor a venit după o greşeală a portarului şepcilor roşii. Veselovschi a ieşit greşit la o centrare, iar Leko a profitat şi a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 72. FC Braşov urcă  astfel pe locul 11 în clasament, dar lupta pentru evitarea retrogradării continuă. Trupa lui Vjekoslav Lokica deschide etapa a 22-a a Ligii 1, urmând să se dueleze, de la ora 20:30, în deplasare, cu ASA Tg. Mureş.