Rezultate bune în Cupa Mondială

REZULTATE BUNE

Braşoveanul Ion Rareş a făcut o figură bună  la Cupa Mondială la Tir care se desfăşoară anul acesta la Munchen, în Germania. În probele de pistol braşoveanul, sub îndrumarea antrenoarei Cristina Bălan a avut o evoluţie bună, în ciuda faptului că este încă la o vârstă fragedă pentru astfel de întreceri. În prima zi la proba de glonţ la pistol liber 60 focuri s-a clasat pe locul 14 cu 551 de puncte. În cea de-a doua zi, vremea rea, ploaie și vânt pătrunzător, a avut un cuvânt greu de spus și Rareș a obținut  doar locul 54 cu 539 puncte.  În proba de aer comprimat, cu 574 puncte,  Rareş s-a clasat pe locul 40 din 105 concurenţi. Cu aceste clasări, Ion Rareş a devansat sportivi cu experienţă şi cu rezultate superioare în competiţiile internaţionale. Sportivul braşovean de la Clubul Universitar îşi continuă pregătirile cu etapa a V-a a Campionatului Naţional care se va desfăşura la Iaşi, săptămâna viitoare, unde va participa alături de încă doi juniori ai clubului.