Baschet. U-BT Mobitelco a câştigat restanţa cu Gaz Metan Mediaş

baschet

Meciul, contând pentru etapa a 20-a din Liga Naţională de Baschet Masculin, a fost controlat în prima lui parte de medieşeni, dar clujenii au avut puterea să revină, chiar dacă au fost conduşi pe tabelă şi la 9 puncte diferenţă. Echipa antrenată de Marcel Ţenter a condus şi la pauza mare, scor 43-37, şi la sfârşitul sfertului trei, 63-62, însă finalul a aparţinut elevilor lui Dorin Pintea. Mihai Silvăşan şi Darius Hargrove au fost decisivi în ultimul sfert pentru clujeni, care s-au impus cu 83-77.

Cu o victorie sâmbătă împotriva "lanternei roşii", Farul Constanţa, U Mobitelco termină sezonul regulat pe poziţia a cincea a clasamentului şi va juca în play-off cu locul 4, cel mai probabil BC Mureş.