Au împins meciul în prelungiri. Dinamo - SCM „U” Craiova, 1-3

180414 VOLEI

Voleibaliștii craioveni s-au ţinut de promisiune. Au învins în meciul trei din Capitală pe Dinamo și joacă astăzi, de la ora 17:00, pentru a împinge finala mică în decisivul de joia viitoare, care va avea loc în Bănie.

Gazdele au început tare și au câștigat primul set la 25 și toată lumea se gândea că finala mică este jucată. Oltenii, cu Laurenţiu Lică în zi iarăși foarte bună, nu au fost de acord și au controlat apoi autoritar meciul. În setul doi, băieţii lui Pascu s-au impus la 15. Setul trei a fost tot la discreția oltenilor, pe care l-au câștigat la 20. În setul patru, scorul a fost egal până la 16, după care a urmat o serie fantastică a craiovenilor, iar rezultatul setului a fost 25-18. Scorul general a devenit 2-1 pentru bucureşteni, dar elevii lui Pascu pot obţine încă o victorie care să-i ducă mai aproape de medaliile de bronz. În finala mare, Tomis Constanţa a invins şi în meciul trei, la Zalău, şi a câştigat al doilea titlu consecutiv, după cel de anul trecut, când a învins Craiova.