BASCHET. Un prim pas spre revanşă. CSM CSU - U BT Cluj 72-71, în semifinalele Ligii Naţionale

sport prima victorie cu clujul

Cristian Achim, antrenorul CSM CSU Oradea: „Mă bucur foarte tare că am reuşit să începem cu 1-0 şi să câştigăm împotriva Clujului, pentru că un pic poate pe jucători îi apăsa. Pe mine mărturisesc că nu."

După un început de joc furibund, ce l-a făcut pe Ţenter să ceară time-out după doar câteva secunde de joc, Oradea a cedat primul sfert cu 23-21. După ce au dat semne de revenire înainte de pauză, gazdele au pierdut însă al treilea sfert. Fără Markovic şi Barac - accidentaţi, dar cu Barnette şi Martin Zeno în mare poftă de joc, CSM CSU a avut un final de meci inspirat ce a apropiat-o cu un joc de marea finală. Clujul ar fi putut schimba soarta confruntării, dar Todici a ratat ultima aruncare a meciului.

Marcel Ţenter, antrenorul U BT Cluj-Napoca: „Nu sunt multe de spus. Trebuie să felicit echipa Oradiei pentru victorie. Noi trebuie să jucăm mai bine în meciul următor."

A doua partidă a semifinalei dintre CSM CSU şi U BT Cluj-Napoca are loc tot la Oradea, vineri, de la ora 20.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Constantin Gheorghiţă