POLO. CSM Digi a fost învinsă cu 10-6 de AN Brescia în grupele Ligii Campionilor

sport polo

Favorita confruntării a început bine jocul şi s-a distanţat rapid la două goluri. Poloiştii orădeni aveau să-şi regleze tirul pe finalul primului sfert, când au reuşit să egaleze Brescia la doi. Italienii au încercat să se desprindă în următorul sfert şi au reuşit, dar nu la o diferenţă liniştitoare, graţie paradelor făcute de Pjetlovic în poartă.
Cu toate acestea, pauza mare a găsit-o la adăpostul a două goluri, 6-4.

Oradea a forţat în sfertul trei şi efectul s-a văzut imediat, l-a câştigat cu 2-1, lucru ce a făcut ca ultima secvenţă să fie decisivă. Uşor obosiţi de luptele crâncene duse în bazin, campionii de la CSM Digi au cedat treptat, iar italienii nu au aşteptat prea mult invitaţia. Au tranşat sfertul şi jocul prin trei goluri marcate, fără a primi vreunul.

Dorin Costrăş, antrenorul CSM Digi Oradea: „Îmi felicit jucătorii pentru ceea ce au făcut. E adevărat că în ultima parte parcă ni s-a terminat benzina şi consecinţa au fost aceste patru goluri diferenţă."

Formaţia orădeană rămâne după două runde în Liga Campionilor fără victorie în grupa B.

reporter: Nicolae Mihalcea
operator: Gabor Szilagyi
editor web: Adrian Laboş