POLO. CSM Digi Oradea a "zdrobit" Clujul și s-a calificat în semifinalele Cupei României

polo CSM Oradea

Debut în forță pentru CSM Digi Oradea în actuala ediţie a Cupei României la polo. Aseară, vicecampioana a dispus cu 23-1 de CSM Poli Cluj-Napoca. Oradea a evoluat la turație maximă, iar la pauza mare conducea cu 13-0.

Clujenii au înscris singurul gol abia în sfertul al treilea. Cei mai buni marcatori ai orădenilor au fost Adachi, cu 6 goluri, urmat de Guimaraes şi Czenk, ambii cu câte 4 reuşite.

În faza semifinală CSM Digi va întâlni, diseară, de la ora 20, pe Sportul Studenţesc Corona Braşov. Ultimul meci dintre cele două formații a fost câştigat la limită de braşoveni. Orădenii sunt hotărâţi să răzbune acest eşec, mai ales că prima finală a sezonului se află la un singur meci distanţă.

În celelalte partide ale turneului din Capitală, Steaua şi Dinamo au trecut de Târgu Mureș și de Rapid și se vor duela în semifinale.

Redactor: Nicolae Mihalcea