SCRIMĂ. Orădeanca Bianca Benea, locul şase la Craiova

Nicolae-Ille-Bianca-Benea-31032018

Rezultat bun pentru Bianca Benea la Trofeul Internaţional de Spadă pentru seniori "Alfredo Bachelli". Sportiva legitimată la CSM Oradea a ocupat locul şase la competiţia găzduită de sala Liceului Sportiv din Craiova.

Trofeul a fost câştigat de Ana Maria Popescu, cea care care a obţinut medalia de aur la Jocurile Olimpice din 2016 la această probă.

Bianca Benea (foto sus, alături de antrenorul Nicolae Ille) a avut un parcurs foarte bun în grupe, unde a obţinut cinci victorii din şase posibile. Au urmat alte două succese pe tabloul de 32 şi 16, pentru ca parcursul orădencei să se oprească în fața sportivei Claudia Năboiu de la CSU Craiova.

La competiţie au luat startul 45 de spadasine, iar rezultatul Biancăi Benea este cu atât mai bun cu cât sportiva este încă junioară.

Redactor: Adrian Ciucuriţă