Tramvaiul cu scrisori, de 8 Martie, prin Oradea

Data publicării:
tramvai scrisori

Scrisori scrise de mână și sigilate cu ceară i-au întâmpinat pe orădeni într-un tramvai special care a circulat în această dimineață prin Oradea. Plicurile au fost așezate pe scaune ori lipite de geamuri, astfel încât oricine le-a putut deschide și citi. Mesajele scrise cu stiloul i-au îndemnat pe călători să descopere bucuria unui "Mulţumesc!" şi să nu uite că gesturile mici pot face diferența între o zi minunată și una obișnuită.

"La mulți ani, doamnelor! Vă rog să serviți câte un plic. La mulți ani!"

De 8 martie, doamnele au fost invitate să deschisă una dintre sutele de scrisori, scrise cu măiestrie, care au decorat un tramvai. Prin rândurile aşternute cu stiloul pe hârtie, au fost invitate să-şi înceapă ziua mulțumindu-i cuiva drag și să-i îndemne pe alții să facă același lucru.

"- O idee foarte frumoasă și ingenioasă și potrivită pentru 8 Martie.
- V-a adus aminte și de vremurile în care se scriau scrisorile de mână?
- Da, da", spune o doamnă.

"- E un gest frumos.
- V-a adus un zâmbet pe buze, mesajul din plic?
- Sigur, sigur.
- Cum erau vremurile înainte când se scriau doar scrisori de mână?
- Și alea erau frumoase, mai mult ca acum pe internet", consideră o altă călătoare.

"- Ne-a adus zâmbetul pe buze de dimineață, mergând la facultate, foarte frumos. E un gest foarte frumos.
- Ați prins vremurile în care încă se scriau astfel de scrisori?
- Nu, le-am văzut pe ale părinților", recunoaşte o tânără.

"Un tramvai plin de scrisori este frumos, e un gest foarte frumos. Trăim într-o lume aglomerată și gesturile frumoase sunt binevenite oricând", a spus vatmanul garniturii.

Inițiatorii proiectului "Livrez dragoste" și-au dorit să le ofere orădenilor un altfel de mărțișor, dar și să le trezească nostalgia scrisului de mână, în vremuri dominate de mesaje virtuale.

"Este prima dată când venim la Oradea și ne-am ales fix 8 Martie ca să le urăm oamenilor "La mulți ani", prin intermediul unei scrisori. Scopul este de a-i motiva pe oameni să spună mulțumesc, chiar și oamenilor necunoscuți și să ducă bucuria mai departe", a explicat Cristina Dobrescu, fondatorul proiectului "Livrez dragoste".

Organizatorii evenimentului au pregătit 900 de scrisori ce au ajuns la orădenii care s-au plimbat cu ineditul tramvai.

Reporter: Anca Deac
Operator: Florin Lucuța

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce salarii ar putea avea președintele, premierul și parlamentarii până în 2031. Proiectul care schimbă grila...
Digi FM
A murit Dana Tapalagă, actrița din filmul „După dealuri”. Nuami Dinescu, mesaj sfâșietor: „Nu cred că există...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Shakira, în centrul atenției după show-ul din finala CM 2026. Fanii, cuceriți: „Nu-mi vine să cred că are 49...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Matt Damon vorbește cu emoție despre Ben Affleck și prietenia lor de 45 de ani: “El este una dintre marile...
Adevarul
Comportamentul șoferilor români care a stârnit revolta unui cunoscut blogger: „Nu merităm autostrăzi”
Newsweek
Avertisment despre pensie. Recalcularea nu aduce mereu bani în plus. Ce să verifice pensionarii înainte?
Digi FM
Câți bani câștigă Spania după triumful la Cupa Mondială. FIFA împarte premii de sute de milioane de dolari
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
„Cea mai mare greșeală din viața mea a fost căsnicia”. Confesiunea tulburătoare a unei femei de 107 ani...
Digi Animal World
Momentul când un bărbat de 65 de ani este atacat de un bizon: „Era chiar deasupra mea”. Imaginile sunt greu...
Film Now
„Odiseea”, triumf la box office. Cel mai bun debut global al unui film regizat de Christopher Nolan
UTV
Cum l-au sărbătorit Laura Cosoi și cele patru fetițe pe Cosmin Curticăpean, la împlinirea vârstei de 50 de ani