Deva reintră în cărţi pentru play-off. 33-30 cu ”U” Cluj

handbal 1

”U” Cluj a început mai bine partida din judeţul Hunedoara, iar gazdele au avut nevoie de timpul de odihnă cerut de Ioan Băban, pentru a scăpa de trac. Deva a reuşit un parţial de 5-1 şi au întors tabela în favoarea lor: 8-7.

Până la pauză, Cetate şi-a creat un avantaj de trei lungimi, mărit imediat după reluare, însă Clujul a egalat la 22 şi de aici s-a mers cap la cap până în ultimele minute. La 28-28, gazdele au reuşit trei goluri consecutive, prin Cartaş, Rusu şi Petrunja şi au putut aborda liniştite finalul.

S-a încheiat 33-30, iar Deva a urcat pe locul şapte în clasament, la trei puncte în spatele lui HC Zalău, care are însă şi un meci mai puţin disputat.

Cu cele 11 goluri marcate, Carmen Cartaş a atins cota 110 în actuala ediţie de campionat şi e lider într-o ierarhie a golgeterilor în care a depăşit-o tocmai pe Ani Senocico, de la ”U” Cluj. Centrul lui Jolidon a ajuns la cota 108, cu cele 5 reuşite de la Deva.

Reporter: Ionuț Suciu
Editor web: Călin Țenche