Victorie fără Tudor Costescu, fără Dragan Petricevic. BC Timişoara - CSU Sibiu 95-88

BC Timisoara CSU Sibiu prima

Cu un Zlatko Jovanovic în mână, gazdele au învins şi blocajul psihologic al primului sfert, pe care au reuşit, în sfârşit, să îl câştige. Căpitanul timişorenilor a reuşit să îşi tragă echipa după el, iar până la pauză a reuşit aproape jumătate din punctele echipei sale – 26, pentru un 53-51, cu care s-a intrat la cabine.

Oaspeţii au continuat cursa de urmărire în repriza secundă, iar în sfertul trei chiar au reuşit să treacă în avantaj pentru puţine momente. Numai că, în ciuda superiorităţii de sub panou, ardelenii au fost trădaţi de greşelile personale, care au fost dublate apoi şi de aruncările de trei puncte ale gazdelor – 11, dintre care 7 numai ale lui Jovanovic.

Finalul a fost al bănăţenilor, care, fără presiunea alergăturii după egalare, şi-au permis să pună în practică schemele exersate la antrenamente. S-a încheiat 95-88, iar jucătorii îl aşteaptă acum pe Dragan Petricevic, dar şi victorii cu Timba şi SCM U Craiova, care să le deblocheze salariile.

Reporter: Ionuț Suciu
Editor web: Călin Țenche