Asistentul secretarului de Stat SUA: Cel mai important lucru pentru România este să aibă o viziune clară asupra riscurilor

Data publicării:
james o'brien ofera un interviu digi24
James O'Brien, asistent al secretarului de Stat SUA.

Cooperarea României cu Ucraina este esențială. Nu doar pentru Kiev, dar ajută și țara noastră să fie mai sigură. O spune adjunctul secretarului american de stat, aflat în vizită la București. El a evidențiat importanța colaborării dintre cele două țări, dar și nevoia consolidării NATO pe flancul estic. Oficialul american s-a întâlnit cu ministrul apărării, Angel Tîlvăr, la o zi după ce a vizitat Bulgaria unde a participat la Conferința pentru Securitatea Mării Negre.

James O'Brien, asistent al secretarului de Stat SUA: Cel mai important lucru pentru România este să aibă o viziune clară asupra riscurilor. Suntem în permanentă comunicare. Rusia a spus clar că nu are niciun interes să lovească teritoriul NATO și acesta este punctul de plecare. Apoi lucrăm cu România în privința mai multor categorii de amenințări, de la cele cibernetice și hibride, amenințări reprezentând dronele.

România s-a descurcat minunat să își dezvolte capacități de apărare în toate aceste domenii și noi lucrăm cu armata României în toate aceste domenii ca să ne dăm seama unde trebuie să intervenim.
Cu cât mai mult poate Ucraina să țină războiul împotriva Rusiei și să o respingă, cu atât mai sigură va fi România.

În colaborarea noastră cu România vrem să ne asigurăm că războiul nu poate trece granița și că România își poate apăra oamenii și teritoriul împotriva oricărui risc poate trece granița.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Regula de 30 de minute la spălat rufe, esențială în decembrie. Ce recomandă specialiștii
Digi FM
Cine e proaspăta soție a lui Ilie Bolojan. Nimeni n-a știut că premierul s-a recăsătorit
Pro FM
Isabel Preysler, despre căsnicia cu Julio Iglesias: „Am plâns mult în ziua nunții, nimeni nu trebuia să afle...
Film Now
Judi Dench mărturisește că "nu mai recunoaște pe nimeni" din cauza problemelor de vedere: "Nu pot vedea la...
Adevarul
Ion Țiriac, onorat de către americani. Magnatul, chemat de urgență la Washington pentru a fi răsplătit
Newsweek
În ce județe pensionarii cu grupe de muncă au câștigat bani în plus la pensie? Procentaje crescute în instanță
Digi FM
Ce este Doctrina Monroe pe care vrea să o reînvie Trump. "America pe primul loc" și critici pentru Europa
Digi World
Beneficiile murăturilor pentru sănătate și când e bine să le eviți. Varza murată, castraveții și gogonelele...
Digi Animal World
Momentul când un pui de focă dă buzna într-un pub din Noua Zeelandă. Angajații au crezut inițial că e un câine
Film Now
Ce face și acum arată acum Lucy din Dallas. Charlene Tilton are 64 de ani, e bunică și a mărturisit că nu s-a...
UTV
De ce este Theo Rose atât de slabă. Artista explică motivul din spatele siluetei și spune cu ce se confruntă