Real Madrid a pierdut la Malaga şi este la 16 puncte în spatele Barcelonei

2312 20real 20madrid-40130

Antrenorul Jose Mourinho l-a lăsat pe banca de rezerve pe căpitanul Iker Casillas în deplasarea de foc de la Malaga şi l-a titularizat pe Antonio Adan. Mişcarea nu avea să fie una câştigătoare.

Galacticii au dominat prima parte a jocului, dar Cristiano Ronaldo a simţit pe propria piele forţa celei mai bune defensive din Spania, care nu primise decât 10 goluri înaintea acestei confruntări.

În repriza secundă, gazdele au arătat că se descurcă şi în atac, iar Joaquin Sanchez a deschis scorul ('49). Oamenii lui Mourinho au egalat, după ce Benzema l-a forţat pe Sergio Sanchez să-şi trimită mingea în poartă ('66).

Avea să fie însă seara lui Roque Santa Cruz. Paraguayanul şi-a trecut în cont o dublă în interval de câteva minute (72, '76) şi a dus scorul la 3-1 pentru Malaga.

Realul a dat semne că poate reveni, după reuşita lui Benzema ('82), dar n-a mai găsit şi golul egalării. Eşecul i-a lăsat pe galactici pe locul 3 în campionat, la 16 puncte în spatele Barcelonei.