United a câştigat derby-ul oraşului Manchester, printr-un gol marcat în prelungiri

s17 20city 20united 20beta 20091212 20new-37827

Manchester United a condus cu 2-0 la pauză, prinn golurile lui Wayne Rooney din minutele 16 şi 29. A fost a zecea reuşită a internaţionalului englez în poarta lui City, prin care acesta a depăşit recordul deţinut în derby-urile oraşului Manchester de Sir Bobby Charlton.

După ce Robin Van Persie a ratat ocazia desprinderii la 3-0, mingea şutatză de el lovind bara, gazdele au egalat datprită golurilor înscrise de Yaya Toure, în minutul 60, şi Zabaleta, în minutul 86.

În al doilea minut al prelungirilor, Van Persie a dat golul victoriei pentru Manchester United, dintr-o lovitură liberă deviată de Nasri.

Fanii gazdelor n-au suportat umilinţa şi au răbufnit, iar fundaşul Rio Ferdinand a fost lovit cu un obiect din tribune şi s-a ales cu arcada spartă.

S-a terminat 3-2 pentru diavolii lui Sir Alex Ferguson, care sunt primii în Anglia, la 6 puncte în faţa lui City.