Ce planuri au foștii miniștri din cabinetul Cioloș

Data publicării:
guvern ciolos

După anul petrecut la Guvern, mulţi dintre miniştrii tehnocraţi îşi reiau slujbele de la Bruxelles. Fostul premier Dacian Cioloş va rămâne însă la Bucureşti şi se va implica, în continuare, în viaţa publică. I se alătură doi dintre vechii colegi - Vlad Voiculescu și Dragoş Pîslaru. Alți doi foşti miniştri, Cristian Ghinea și Vlad Alexandrescu, au făcut deja pasul în politică şi sunt parlamentari ai USR.

Dacian Cioloş nu se întoarce la Bruxelles după ce şi-a încheiat mandatul din fruntea Guvernului. Chiar dacă nu a reuşit să adune o majoritate pentru a rămâne premier, nu renunţă la proiectele sale.

Intenţia mea e să rămân implicat în viața publică, să continui să promovez principiile şi valorile din Platforma România 100, în perioada următoare să creăm o structura asociativă, probabil, care să fie activă public şi care să promoveze în continuare valorile, principiile de acolo. Dacă o să consider că e util să mă înscriu în partid, o să văd, dacă nu, altă soluţie”, spunea recent fostul premier.

Din asociaţia lui Dacian Cioloş vor face parte şi Vlad Voiculescu, fost ministru al Sănătăţii, și Dragoş Pîslaru, fost ministru al Muncii.

Eu reconfirm faptul că mă voi implica în continuare în proiecte de schimbare a societăţii. Nu exclud nicio implicare politică în continuare, dar am nevoie mai întâi să mă odihnesc, mai întâi cu familia”, a spus Dragoș Pîslaru.

O pauză alături de familie plănuiește și fostul ministru de Finanțe. Va decide apoi dacă îşi va relua munca la Bruxelles. Înainte de a intra în echipa lui Dacian Cioloș, Anca Dragu a lucrat la Comisia Europeană.

Acum voi lua o pauză de câteva luni bune”, a spus fostul ministru.

La Bruxelles se vor întoarce, de altfel, mare parte dintre foștii miniștri tehnocrați.

Mă întorc înapoi la familie, la postul meu de la Comisia Europeană, deja astăzi plec către Bruxelles”, a spus Dragoș Tudorache, fost ministru de Interne.

Mă întorc la Bruxelles, de pe 1 februarie îmi reiau slujba la Bruxelles”, a spus Raluca Prună, fost ministru al Justiţiei.

Fostul ministru al Mediului, Cristiana Pașca Palmer, va prelua funcția de secretar executiv al Convenţiei ONU privind Diversitatea Biologică, începând din martie.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Oraşul din România în care sunt cele mai ieftine chirii. Diferenţa este de sute de euro faţă de Bucureşti sau...
Digi FM
Ce se întâmplă cu concertele Holograf de zilele viitoare, după moartea lui Mugurel Vrabete. Trupul lui va fi...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Piesa României la Eurovision 2026, catalogată "periculoasă" și "iresponsabilă". De unde a pornit scandalul
Film Now
Andrea Bocelli, după declarațiile controversate ale lui Timothée Chalamet: „Sper să-și schimbe perspectiva...
Adevarul
Un avion Ryanair a fost sechestrat după ce compania a refuzat să plătească 900 de euro despăgubiri unui...
Newsweek
Consiliul Fiscal, mesaj dur: Pensia anticipată, eliminată. Vârsta de pensionare crescută. Când se va întâmpla?
Digi FM
Demi Moore, parcă din ce în ce mai slabă. Actrița a stârnit reacții: "Doamne, este tot Hollywoodul pe...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
E mai sănătos să bei apă rece sau apă caldă? Iată ce spune un specialist
Digi Animal World
A adoptat un motan și a crezut că i-a salvat viața. După trei ani a aflat că riscă 300.000€ amendă și...
Film Now
Nicole Kidman, dezgustată să-l sărute pe Alexander Skarsgård pe platourile „Big Little Lies”. Gestul făcut de...
UTV
Liviu Vârciu reacționează după ce Lucian Mitrea a povestit că l-a găsit în pat cu Andreea Bănică