Klaus Iohannis se întâlnește marți cu Maia Sandu Data actualizării: 20.04.2021 12:52 Data publicării: 20.04.2021 12:52 Adaugă Digi24 ca sursă preferată în Google Foto Inquam Photos/ Octav Ganea Președintele Klaus Iohannis se întâlnește, marți, cu președintele Republicii Moldova, Maia Sandu. Aceasta se va afla în București pentru câteva ore, după întoarcerea sa de la Strasbourg, unde a susținut un discurs la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei. Întâlnirea care va avea loc la ora 17 30, la Palatul Cotroceni, vine în contextul în care Republica Moldova ar putea avea o nouă rundă de alegeri anticipate, după ce Curtea Constituțională a decis că Parlamentul poate fi dizolvat. Maia Sandu, este în drept să semneze decretul de dizolvare a legislativului, și astfel ar începe procedura de organizare a alegerilor anticipate. Socialiștii lui Igor Dodon au cerut demisia Maiei Sandu și organizarea de alegeri anticipate. În fața Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, Maia Sandu a cerut ajutorul UE pentru Republica Moldova. Editor : A.V.D Etichete: republica moldova klaus iohannis maia sandu Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News Top Citite 1 Kelemen Hunor: Avea dreptate Nicușor Dan când a venit cu Eugen Tomac. Partidele nu au... 2 Planul B de guvernare. Ce nume de premier ia în calcul Nicușor Dan dacă Executivul condus... 3 Anunțul medicilor despre șoferul care a pierdut controlul TIR-ului pe care îl conducea în... 4 „Regimul este mai bogat ca niciodată”. Cum a devenit Coreea de Nord o surpriză economică... 5 Maria Zaharova: „Dacă R. Moldova va fi inclusă în România, va înceta să mai existe”. Ce...