Ambasadorul Marii Britanii: Românii - o parte esențială din comunitatea noastră

paul brummell

Marea Britanie va rămâne o țară deschisă și după ieșirea din Uniunea Europeană, deci rămâne un partener pentru România în foarte multe contexte, iar Parteneriatul nostru strategic cu România va continua, a spus, sâmbătă, la Constanța, ambasadorul Paul Brummell, invitat la Școala de vară a femeilor social-democrate.

paul brummell

Acest parteneriat este foarte important pentru noi și înseamnă un parteneriat foarte productiv în ceea ce privește securitatea, de exemplu. Această poziție a putut fi remarcată și la Summitul NATO de la Varșovia, în cursul căruia Marea Britanie a sprijinit poziția României în ceea ce privește întărirea flancului estic al Alianței", a menționat ambasadorul Marii Britanii la București, citat de Agerpres.

El a reamintit că premierul britanic a spus „într-un mod clar că vrea ca drepturile cetățenilor din Uniunea Europeană, inclusiv cei din România care locuiesc în Marea Britanie, să fie respectate și în viitor și că unica situație în care acest lucru nu o să fie posibil este dacă o altă țară din UE nu dă aceleași drepturi pentru cetățenii britanici rezidenți”.

Am fost dintotdeauna o țară orientată spre schimburile comerciale, spre relații cu alte țări și așa vom rămâne. Nu suntem o țară închisă. Suntem membri NATO, G7, G20, Commonwealth și membru permanent al Consiliului de Securitate al ONU”, a spus diplomatul.

El a subliniat și contribuția „remarcabilă” a comunității românești din Regatul Unit pentru economie și societate.

Cetățenii români fac lucruri foarte importante la noi. De exemplu, sunt medici sau asistenți medicali români care lucrează în serviciul național de sănătate din Marea Britanie, sunt oameni care lucrează în agricultură, construcții sau sectorul financiar. Și o componentă importantă o reprezintă studenții. Cred că sunt undeva la 10.000 de studenți români și sunt unii dintre cei mai buni studenți din Marea Britanie. Știu că sunt îngrijorări în ceea ce privește viitorul și, cum am spus, o să fie o negociere, deci nu pot să spun concret care o să fie rezultatul și ce o însemne pentru cetățenii români sau din alte țări din UE care vor vrea să studieze sau să locuiască în Marea Britanie în viitor. Dar pot să spun că pentru românii care sunt acum în Marea Britanie situația de la 27 august este absolut la fel cum a fost și la 22 iunie, înainte de referendum (Brexit — n.r.). Nimic nu s-a schimbat într-o perioadă scurtă și nu este nevoie de panică. Absolut condamnabile sunt cazurile de ură care s-au manifestat imediat după referendum, inclusiv situația în care o româncă a fost victima incendierii unui magazin în Norwich. Noi condamnăm asta și sper ca infractorul să fie găsit și tratat cu severitate conform legii noastre”, a subliniat Paul Brummell.

Ambasadorul Marii Britanii la București a transmis că românii sunt bine veniți în țara sa și că ei reprezintă o parte esențială a comunității britanice.

Pentru cetățenii britanici, pentru marea majoritate a cetățenilor britanici, prietenii din România sunt absolut bine veniți și sunt o parte esențială din comunitatea noastră. Mesajul meu principal este că Marea Britanie și România sunt prietene, o să rămânem prieteni și o să continuăm să ne dezvoltăm legăturile și relațiile pe multiple planuri”, a conchis diplomatul.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digi24.ro Vezi politica de confidenţialitate
cmp_level, prv_level, m2digi24ro, stickyCookie
Studiu de Audienţă și Trafic Internet (prin CXENSE) brat.ro
cX_S, cX_P, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utm, __utmb, __utmc, __utmz, __utmv
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY,APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
_twitter_sess, auth_token, lang, twid, eu_cn, personalization_id, syndication_guest_id, tfw_exp
Instagram instagram.com Vezi politica de confidenţialitate
csrftoken, ds_user_id, ig_did, ig_cb, mcd, mid, rur, shbid, shbts, urlgen
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cx_profile_timeout, cx_profile_data
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
Trimite
Vezi politica de confidențialitate