Starea copilului care a căzut în acid sulfuric

Data publicării:
copil_ranit_captura

O banală căzătură l-a trimis pe un copil de opt ani, din Iaşi, la spital, cu arsuri de gradul I şi II. Copilul a căzut în faţa blocului, într-o zonă pe care un vecin a stropit-o cu o substanţă chimică extrem de periculoasă. Bărbatul are acum dosar penal, pentru vătămare corporală din culpă.

Bărbatul le-a povestit anchetatorilor că a aruncat cu un detartrant puternic în faţa blocului, pentru că a vrut să dezinfecteze zona. Oamenii străzii folosesc intrarea în bloc pe post de toaletă publică, spune el, şi nu mai putea suporta mirosul.

„Copilul a trecut prin acest gang la scurt timp după ce bărbatul a stropit cu soluţia corozivă. Băiatul a alunecat şi a căzut pe spate în substanţa care i-a produs arsuri”, relatează Ovidiu Mihăiuc, reporter Digi24 Iaşi.

Copilul a ajuns la Spitalul de Pediatrie cu răni grave, dar este stabil.

Prezenta arsuri de gradele 1 şi 2 pe aproximativ 10 la sută suprafaţă corporală. Noi am bănuit că e vorba de un acid după cum arătau arsurile, acid sulfuric poate”, spune Lucian Cernahovschi, purtătorul de cuvânt al Spitalului de Pediatrie Iaşi.

Deşi recunosc că au probleme cu oamenii străzii, locatarii din bloc sunt revoltaţi de gestul bărbatului.

„Cine a făcut treaba asta, nu-i sănătos. Asta să fie clar. Nici nu are dreptul locatarul să facă treaba asta. Sunt firme specializate”, spune un bărbat.

„Poliţiştii au fost informaţi de către tatăl minorului în legătură cu această situaţie. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă”, declară Anca Vîjiac, purtătorul de cuvânt al IPJ Iaşi.

Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă până la trei ani de închisoare.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Ce se știe despre influencerul cu „cap de pasăre” care cucerește internetul: „Medicii nu se așteptau să...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arată Delia când renunță la hainele largi. Fanii, impresionați de apariția artistei: „Ești o păpușă!”
Film Now
Christina Applegate, diagnosticată cu scleroză multiplă, ar fi fost internată în spital. Ce se știe despre...
Adevarul
Cine e bărbatul care a lăsat pacienții fără oxigen la Spitalul Pantelimon: s-a întors să fure a doua oară în...
Newsweek
Dezamăgire pentru un pensionar care a avut 3.500 lei salariu. Ce pensie infimă primește? Cum se face calculul?
Digi FM
Ce au descoperit medicii în stomacul unui bărbat internat cu dureri abdominale groaznice: „Era acolo de 20 de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
“Port fața și mâinile altcuiva”. Primul om cu transplant de față și mâini povestește cum a supraviețuit...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Cum arată Gabriela Spanic în 2026, la 52 de ani. Actrița, despre cel mai greu moment: „Au încercat să mă...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...