![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA1dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYxMiUyRjI5JTJGNTQ1Mjk2XzU0NTI5/Nl9jb21wbGV4X2VuZXJnZXRpY19odW5l/ZG9hcmFfZGlnaS5wbmcmdz04MDAmaGFz/aD0yMzA4MjhkZjA1NTk0NmI5MTNjZDMyNzcwZGJhNWUzZQ==.thumb.jpg)
Președintele CA al CEH, Aurelian Ghimpău, a declarat marți, că între fostul director general și membrii Consiliului au existat mai multe neînțelegeri, între care și faptul că Floruț nu a întocmit la timp un plan propriu de management al societății, în intervalul stabilit de 90 de zile.
„Ne-a trimis pe 24 (decembrie, n.r.), cu o întârziere de două zile, ca o sfidare — o considerăm noi, un extras din planul de reorganizare pe care l-a produs Institutul de Studii și Proiectări Energetice (ISPE) pentru Bruxelles”, a declarat Aurelian Ghimpău.
De asemenea, fostului director general al CEH i se mai reproșează faptul că nu a trimis membrilor CA raportul de activitate pe trimestrul III, că ar fi absentat prea mult de la sediul societății și că ar fi avut o relație deficitară cu sindicatele.
Noul director general al CEH, Viorel Stancu, este și directorul Diviziei Miniere din cadrul companiei. Mandatul acestuia a fost stabilit, pentru început, la o lună de zile.