Premierul Armeniei, după ce Joe Biden a recunoscut genocidul din 1915: "Un pas important pe calea adevărului și a justiţiei istoriei"

Data publicării:
Nikol Pașinian, premierul Armeniei, cu masca pe figura
Nikol Pașinian, premierul Armeniei. Foto: Faxcebook

Premierul Armeniei, Nikol Paşinian, a salutat decizia istorică a preşedintelui american Joe Biden de a recunoaşte oficial genocidul armean, relatează AFP, potrivit Agerpres.

Nikol Paşinian i-a mulţumit preşedintelui SUA pentru acest "pas important pe calea adevărului și a justiţiei istoriei", care oferă "un sprijin nepreţuit descendenţilor victimelor genocidului armean", potrivit unui mesaj postat pe Facebook.

Recunoaşterea genocidului constituie "un exemplu încurajator pentru toţi cei care doresc să construiască o societate internaţională justă şi tolerantă", a adăugat şeful guvernului armean.

Turcia a fost însă foarte deranjată de gestul liderului de la Casa Albă. Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a acuzat "terţe părţi" că se amestecă în problemele Turciei, în timp ce ministrul de externe Mevlut Cavusoglu a declarat că ţara sa nu are "lecţii de primit de la nimeni privind istoria sa".

Joe Biden a recunoscut sâmbătă genocidul armean, devenind primul preşedinte al Statelor Unite care a calificat astfel moartea a 1,5 milioane de armeni masacraţi de Imperiul Otoman în 1915. Peste 20 de ţări au recunoscut oficial acest genocid.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Editor : B.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum va afecta El Niño România. Meteorologii avertizează că urmează episoade de vreme extremă, cu efecte până...
Digi FM
Cât oferă nașii la nuntă în 2026. Val de reacții după ce un român a dezvăluit câți bani vrea să pună în plic...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Carmen Electra, despre ultimele conversații cu Prince: „Era un clarvăzător”. Cum i-a schimbat viața cel care...
Film Now
Actorul James Handy, cunoscut din „Top Gun: Maverick” și „Jumanji”, a murit la 81 de ani. A fost ucis de fiul...
Adevarul
Destinația ascunsă din Europa care surprinde tot mai mulți turiști: sate alpine și peisaje ca în Elveția, dar...
Newsweek
Criză la pensie. Număr uriaș de dosare pentru Mica Recalculare, blocate de adeverințe greșite. Se pierd bani
Digi FM
Kate Middleton, în centrul atenției la nunta lui Peter Phillips. Cum a apărut prințesa de Wales la...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Mierea ar putea ajuta la slăbit și la combaterea bolilor. Greșeala pe care o fac milioane de oameni când o...
Digi Animal World
Ce a găsit un bărbat când se pregătea să-și spele rufele: „Era în haine, am rămas traumatizat”
Film Now
Povestea de iubire a lui Anthony Head. Actorul din „Buffy the Vampire Slayer” a murit la doar șase luni după...
UTV
Jennifer Lopez a întors toate privirile la premiera filmului „Office Romance”. Artista a apărut alături de...