Statele Unite aprobă urgent un test pentru depistarea rapidă a coronavirusului

Data publicării:
test coronavirus
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Compania Roche Holding AG a obținut aprobarea Administrației SUA în procedură de urgență pentru un test puternic automatizat de diagnosticare a coronavirusului, informează Mediafax.

Administraţia SUA pentru Alimentaţie şi Medicamente "a autorizat în procedură de urgenţă" un test pentru depistarea coronavirusului produs de Roche Holding AG, care poate accelera de până la zece ori capacitatea de testare, potrivit agenţiei Bloomberg.

Testul funcţionează în baza sistemului Roche 6800/8800, este disponibil în Europa şi în ţările care acceptă licenţa CE pentru dispozitive medicale, precizează Roche.


CE TREBUIE SĂ ȘTIM DESPRE CORONAVIRUS

CARE SUNT SIMPTOMELE: Diferența între gripă, răceală şi coronavirus

CARE ESTE SITUAȚIA ÎN ROMÂNIA: Informații oficiale

CONDUITA SOCIALĂ RESPONSABILĂ: Cele 15 recomandări ale autorităților

DECIZIILE AUTORITĂȚILOR: Restricții în România din cauza COVID-19

MIJLOACE DE PROTECȚIE: Cum ne spălăm corect pe mâini

ÎN CE STADIU ESTE DEZVOLTAREA UNUI VACCIN: Progresul înregistrat


Versiunea 8800 este capabilă să testeze 4.128 de pacienţi pe zi, iar cea 6800 poate efectua 1.440 de analize pe zi, a comunicat compania farmaceutică din Basel, Elveţia. Acţiunile Roche au avut o creştere de 4,9% vineri dimineaţă, fiind pe primul loc în Indicele Stoxx Europe 600.

"Accelerăm viteza de zece ori", a declarat Thomas Schinecker, directorul Diviziei de diagnosticare a companiei Roche.

"Efectuarea analizelor este esenţială în eforturile de limitare a răspândirii Covid-19, deoarece permite personalului medical să identifice persoanele infectate chiar dacă nu prezintă prea multe simptome şi să le plaseze în carantină. Acest lucru poate reduce numărul total de infecţii şi le poate acorda timp suplimentar producătorilor de medicamente pentru a produce tratamente mai eficiente şi poate chiar un vaccin", notează agenţia Bloomberg.

Editor web: V.M.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Poate mama să vândă casa moștenită fără acordul copilului? Explicația unui avocat
Digi FM
Virgil Ianțu, reacție fermă după ce imagini de la un banchet de clasa a VIII-a au devenit virale: „Unde sunt...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum arăta Loredana Groza când a câștigat Festivalul de la Mamaia din ‘86. Fanii au reacționat: „De ce a...
Film Now
Sandra Bullock surprinde la revenirea în public. Look-ul îndrăzneț cu care a făcut senzație și îmbrățișările...
Adevarul
„Operațiunea Amurg”: Se pregătește o lovitură de stat împotriva lui Putin?
Newsweek
Cine sunt cei 1.000.000 de pensionari care pierd 250 de lei la pensie în 2026? Oficial: Nu sunt bani
Digi FM
Lucian Viziru, imagini de pe patul de spital: „Hai că am reușit să bifez camera de gardă și pe 2026!” Cu ce...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Dormi 7-8 ore pe noapte, dar tot ești obosit? Explicația unui specialist și sfaturile lui pentru un somn mai...
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Robert De Niro și Ben Stiller, schimb de replici despre Ariana Grande. „Probabil cea mai talentată parteneră...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...