Video Reguli de circulație încălcate la fiecare minut în Capitală. Polițiștii în civil, o soluție pentru trafic

Data actualizării: Data publicării:
Tot mai mulți șoferi nu respectă regulile de circulație
Tot mai mulți șoferi nu respectă regulile de circulație. Foto: Captură Digi24

Șoferi care nu semnalizează, care taie fața sau care încurcă traficul, sunt scene tot mai dese în traficul din Capitală sau din marile orașe. Puși în fața unui comportament tot mai iresponsabil al conductorilor auto, polițiștii iau în calcul să trimită pe stradă echipaje în civil. O plimbare prin București arată cât de des sunt încălcate regulile de circulație.

Specialiștii în siguranță rutieră spun că, în general, conflictele din trafic pleacă de la gesturi mărunte, care au darul de a enerva, iar unii dintre șoferi reacționează violent. 

"Șoferul acela inițial executa virajul la stânga, s-a răzgândit în ultimul moment și avem o lipsă de semnalizare la schimbarea benzii de circulație. Ne întâlnim foarte des cu astfel de situații, a schimbat banda de două ori fără să semnalizeze", observă pilotul Sorin Ene, în urma experimentului. 

Polițiștii spun că lipsa semnalului la schimbarea benzii atrage și o amendă de 290 de lei, doar că lipsa echipajelor din trafic au lăsat o poartă liberă celor care nu respectă regulile. 

"În țările mai dezvoltate foarte multe echipaje de poliție sunt civile pentru că doar așa poți educa participanții la trafic care încalcă regulile. Când vedem un echipaj de poliție ne transformăm în mielușei", mai spune Sorin Ene. 

În teorie, un echipaj de poliție în civil care să constate neregulile în trafic ar putea aduce schimbări.

"Din punct de vedere al eficienței vorbim de un nivel foarte ridicat, pentru că atunci când polițiștii rutieri ar fi în civil în mașini obișnuite, ar putea să constate încălcări, care nu sunt puține. După ce ar fi cunoscută o astfel de practică, evident că și șoferii ar fi de două ori mai vigilenți", explică Cosmin Andreica, liderul sindicatului Europol.

Deși propunerea pare eficientă, deocamdată nu poate fi pusă în practică din cauza numărului mic de polițiști.

În octombrie, anul trecut, oficialii anunțau că pentru verificarea persoanelor care nu poartă mască, vor fi folosiți 20% din polițiști în civil. La câteva luni distanță oficialii spuneau că astfel de verificări au fost extrem de eficiente.

Editor : A.A.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Aparatul din sufragerie care îți dublează factura la curent. Consumă mai mult decât aerul condiționat, nu...
Digi FM
Sociologul Gelu Duminică, revoltat de un subiect de la Evaluarea Națională: „M-a dezgustat lipsa de...
Pro FM
Cum se simte Dakota Johnson după despărțirea de Chris Martin. Apropiat: „Își dorește o viață cu sens, pe...
Film Now
Actorul Ashley Walters din „Adolescence” susține că serialul l-a determinat să-i limiteze timpul de ecran...
Adevarul
Generali iranieni au fost sunați de agenți ai Mossadului după atacul asupra Israelului: „Avem toate...
Newsweek
Tăierea pensiilor speciale din nou amânată. De ce nu se mai reduc cu 15% pensiile de 25.000 lei?
Digi FM
Cine este și cum arată iubita lui Ilie Bolojan. Noul premier al României a divorțat de fosta soție în 2013
Digi World
Un bărbat a mâncat 150 de ouă, în doar cinci zile: „E o nebunie, corpul meu s-a subțiat considerabil”...
Digi Animal World
Piton uriaș, surprins când înghite o antilopă adultă întreagă, ca pe o zmeură. Imaginile sunt virale
Film Now
Prietenia lor pare indestructibilă. Tom Cruise, apariție surpriză pe covorul roșu, la premiera „F1”, pentru...
UTV
Andreea Bălan și Victor Cornea au ales locația pentru nuntă: „Le-a plăcut foarte mult!”