![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA1dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTYl/MkYwNCUyRjI2JTJGNTkyOTE0XzU5Mjkx/NF9zYWxhX3Nwb3J0X2NsdWotbmFwb2Nh/LmpwZyZ3PTgwMCZoYXNoPTc4M2VmYzEyNWY0OTFlYzA1NjJkMDU2Mzc4MDE1MmRi.thumb.jpg)
A fost luată în calcul inclusiv disputarea meciului pe stadionul Cluj Arena, dar în cele din urmă Federația Română de Tenis a luat decizia de a programa întâlnirea în aceeași sală care a găzduit și ultimele meciuri ale echipei de Fed Cup a României.
Încă nu s-a ales suprafața de joc pe care se va disputa întâlnirea care contează pentru turul secund al Grupei I, Zona Europa-Africa și care va fi transmisă ÎN DIRECT pe Digi Sport.
În această sală, echipa de Fed Cup a României a câștigat în luna februarie confruntarea cu Cehia, iar în aprilie a pierdut cu Germania barajul de menţinere în Grupa 1 mondială.
Din echipa Spaniei care va juca la Cluj va face probabil parte şi Rafael Nadal, care are nevoie de jocuri în Cupa Davis pentru a fi eligibil pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Învingătoarea dintre România şi Spania va susţine un baraj pentru promovarea în Grupa Mondială a Cupei Davis.
Întâlnirea de Cupa Davis, România – Spania, contând pentru turul secund al Grupei I, Zona Europa-Africa, va fi în perioada 15-17 iulie, ÎN DIRECT pe Digi Sport.