EUROPA LEAGUE. Chelsea – Rubin Kazan 3-1. Torres a reușit dubla

torre4s-58832

Chelsea a început perfect meciul cu ruşii de la Rubin Kazan. Omul care a pus capăt visului european al steliştilor, Fernando Torres, a deschis scorul după un sfert de oră de joc.

Londonezii au continuat să atace, iar Moses a înscris pentru 2-0 în minutul 32, cu un şut imparabil din marginea careului.

Rubin a echilibrat jocul în finalul primei reprize, iar eforturile ofensive ale oaspeţilor au fost răsplătite cu cinci minute înainte de pauză. Mingea l-a lovit în mână pe căpitanul John Terry, iar arbitrul italian Gianluca Rocchi a arătat fără să ezite punctul cu var. Nacho a transformat penalty-ul care i-a băgat din nou pe ruşi în cărţile calificării în semifinale.

Chelsea şi-a refăcut avantajul de două goluri în repriza a doua, după o fază sută la sută spaniolă: centrare Mata şi lovitură de cap Torres pentru un 3-1 care a făcut echipa lui Rafa Benitez favorită la calificarea în semifinale.

Au jucat echipele:

Chelsea Londra: Cech - Azpilicueta, Terry, Luiz, Bertrand - Ramires, Lampard - Moses (Hazard '65), Mata (Oscar '78), Benayoun (Marin '82) - Torres. Antrenor: Rafael Benitez.

Rubin Kazan: Rijikov - Kaleşin, Cesar Navas, Şaronov, Ansaldi - Kuzmin (Kasaev '82), Orbaiz, Natcho, Karadeniz - Roman Eremenko - Diadiun (Rondon '46). Antrenor: Kurban Bediev.

Meciul a fost arbitrat de o brigadã italianã, cu Gianluca Rocchi la centru.

Partida retur va avea loc în data de 11 aprilie, de la ora 19.00, la Moscova.

Iată celelalte rezultate: Tottenham Hotspur - FC Basel 2-2, Fenerbahce Istanbul - Lazio Roma 2-0 și Benfica Lisabona - Newcastle United 3-1.