LIGA I. Pandurii Tg. Jiu – Oţelul Galaţi 2-1. Matulevicius a punctat decisiv în prelungiri

eric

Pandurii au avut viaţă grea cu Oţelul. Eric şi Matulevicius au fost doar rezerve, iar forţa ofensivă a echipei a scăzut. Oţelul a deschis scorul în mkinutul 20, prin Astafei, care a primit o centrare perfectă de la Iorga. Tot Astafei putea face 2-0, dar şutul său a trecut pe lângă poartă.

Gazdele au revenit în startul reprizei a doua. Mingea a ajuns cu multă şansă la Paraskevas, care a egalat la doar două minute după reluare. Antrenorul Cristi Pustai i-a aruncat în luptă pe Eric şi Matulevicius, iar mutările s-au dovedit câştigătoare.

În al doilea minut al prelungirilor, brazilianul l-a servit excelent pe lituanian, care n-a iertat. Matulevicius putea înscrie din nou la faza următoare, dar a nimerit doar bara.

S-a terminat 2-1 pentru echipa din Târgu Jiu, care a urcat pe primul loc în campionat, cu şapte puncte după primele trei etape.

Au jucat echipele:

Pandurii Târgu Jiu: Lazar - Pleaşcă, Mamele, Paraskevas (Erico '64), Bohale - P. Anton, Nistor - Buleică, C. Cristea (Eric '62), Nicoară - Lemnaru (Matulevicius '63). Antrenor: Cristian Pustai

Oţelul Galaţi: Brăneţ - Joao Felipe, Sârghi, S. Costin, D. Popescu - Filip, Giurgiu - Iorga, Neagu (Milea '75), Marquinhos (Băjenaru '89) - Astafei (Paraschiv '77). Antrenor: Ionuţ Badea

Cartonaşe galbene: Nistor '36, Pleaşcă '58, Nicoară '66, P. Anton '84 / D. Popescu '4, Marquinhos '66, Giurgiu '90+1

Arbitri: Teodor Crăciunescu (central) - Petru Marian Gaspar, Adrian Popescu (asistenţi) - Nicolae Cătălin Botaş (rezervă)